Ultra Violet - seznamte se s barvou roku 2018

Středa 24. leden 2018 | RSS
Autor: Monika Šaríková

Každý rok vyhlašuje společnost Pantone barvu roku. Tentokrát si vybrali dramatický odstín nazvaný Ultra Violet symbolizující tajemno, originalitu a vizionářské vidění směrem k budoucnosti. Je více než pravděpodobné, že v letošním roce spatříte více fialové barvy, než jste byli dosud zvyklí.

První barva roku byla zvolená v roce 2000 a stala se jí šedomodrá barva. V roce 2016 Pantone výjimečně sáhl po dvou barevných odstínech Rose Quartz a Serenity, v loňském roce zase vládl zelený odstín Greenery. Letos zvítězila odstín Ultra Violit, jehož barevný kód ve vzorníku Pantone je 18-3838 TCX. Proč Pantone vybralo zrovna tuto velice výraznou barvu?

Společnost Pantone barvy roku nevybírá náhodným losováním. Naopak se výběru věnuje velmi pečlivě. Svým výběrem se snaží reflektovat náladu ve společnosti, podpořit aktuální rozpoložení a nabídnout lidem to, po čem zrovna touží.

Ředitelka společnost Pantone Leatrice Eisemanová o výběru barvy pro rok 2018 řekla, že je komplexní a kontemplativní, naznačuje tajemství kosmu, nové objevy a vše, co leží v budoucnu před námi. Mimo to zdůraznila, že ultrafialovou barvu si oblíbili mnozí umělci například Jimi Hendrix a David Bowie.


Kdo je společnost Pantone? Americká společnost Color Institut je známá díky propracovanému systému barev. Vzorníky Pantone byly zavedeny již v roce 1963 a od té doby se neustále rozvíjí. Nejvíce z nich čerpají lidé působící v designu, průmyslu, grafice a módě. Barevný standard Pantone je uznáván po celém světě. Na jeho základě designéři odlišují barevné tóny a zkouší nové kombinace. Každým rokem volí barvu roku, která se projeví ve všech možných oblastech.

Fialová barva a její význam

Odstín Ultra Violet je komplexní odstín purpurové, která je na barevné stupnice zařazené mezi chladné barvy. Připomíná vesmír a vzdálené galexie. Proto je také spojována s mystičnem, duchovnem, spiritualitou a meditací. Představuje originalitu, technologický pokrok, vynalézavost a vizionářské myšlení, které nás má navést k lepší budoucnosti.

Na první pohled fialová barva působí nepřístupně a nedoktnutelné. Možná také proto si ji často vybírali mocné šlechické a královské rody. Skvělým způsobem prezentovala jejich bohatství a moc. Fialová barva také vyjadřuje  kreativní myšlení a touhu po experimentování.

K tomu všemu je ultrafialový odstín velice krásná barva, která by neměla chybět ani ve vašem interiéru. Možná vás v následujícím roce bude neustále inspirovat při vytváření něčeho nového a originálního. Ať už se to bude týkat domácnosti či vašeho osobního a pracovního života.

Bílo-fialová ložnice

Zdroj: Nejlepší-nábytek.cz

Barva roku a domácnost

Vzhledem k tomu, že fialová prezentuje relaxaci, tajemství a duchovno, nejedná se o ideální barva pro užitné prostory jako jsou například předsíně, pracovny a kanceláře. Naopak fialová barva vynikne v místnostech, které slouží k odpočinku, přemýšlení a meditaci, jako je ložnice a koupelna.

Není přitom nutné striktně se držet vybraného odstínu. S barvami si můžete pohrávat. Podle společnosti Pantone se k fialové hodí odstíny tmavě zelená a světlé růžová. Zajímavé jsou také kombinace různých odstínů fialové a vyplatí se přemýšlet i nad dalšími módními prvky a výběrem materiálů. Například sytá fialová barva se vyloženě hodí k sametu. Efektně bude vypadat fialová kombinovaná s mramorem a metalickými prvky.

Nemusíte hned objednávat malíře, aby vám byt vymalovali podle trendu Pantone. Nutné ani není nakupovat nové vybavení, pokud ovšem nechcete. Postačí i malé drobnosti a dekorace v odstínu této krásné a mystické barvy. I takové drobnosti jak polštáře, vázy, mýdlo nebo květiny dokáží domácnosti dodat nový a svěží vzhled. A navíc budete trendy a svým přátelům budete moci beze slov oznámit, že znáte barvu roku.

I malé drobnosti v trendy barvě roku potěší oko i duši