Asistovaný on-line nákup

Trendy pro kuchyně v roce 2023

Středa 01. březen 2023 | RSS
Autor: Monika Šaríková

Dle tradičního čínského učení Feng shui o rovnováze v prostoru je kuchyň nejdůležitější místností v celém domě. Západní civilizace ji nazývá srdcem domova a oblíbené lidové moudro o tom, jak láska prochází žaludkem, to jen potvrzuje. Proto bychom kuchyni a jejímu vzhledu a vybavení měli věnovat patřičnou pozornost. 

Minimalistické kuchyně střídají pestré barvy a originální doplňky

V posledních letech kuchyňskému designu kralovaly velmi jednoduché kuchyně v decentních a neutrálních barvách s minimalistickým vybavením. Vše muselo být skryto. Už v loňském roce se však do popředí začaly doslova drát nejen pestřejší barvy, ale především spousta doplňků, jež "srdi domova" dodávají intenzivnější pocit útulí, rodinné atmosféry i pozitivní energie.

 

To samozřejmě neznamená, že vás čeká bourání a nákladná rekonstrukce. Kdepak. Novým trendům můžete dostát jednoduše, rychleji a hlavně levněji. Stačí si pořídit originální, hravé a barevné kuchyňské doplňky. Teď například letí drobné kuchyňské spotřebiče s veselým “retro” designem z 50. letech minulého století.   

 

Minimalistickým “holým” kuchyním prý odzvonilo.

Zamilujte se do keramiky a porcelánu

Změnou neprochází až tak design kuchyňského nábytku. Elegantní barvy bílá, šedá, béžová či matně černá zůstávají v kurzu už jen proto, že neutrální barvy je možné snadno zkombinovat s jakýmikoliv doplňky

 

Nové trendy žádají, aby to, co  bylo dříve úmyslně skryto, bylo vidět. Žádoucí jsou doplňky, které svědčí o tom, že se v domě žije, vaří, baví a hlavně konzumuje dobré jídlo. Jednoduše řečeno, prázdné, holé a téměř neosobně nablýskané linky jsou mimo. Ve světě nyní letí nedokonalost, asymetrie a zdánlivý nepořádek.

 

Kuchyňské vybavení už nemusíte skrývat v šuplících a skříňkách, když je stejně každý den používáte. Nebojte se na odiv vystavit jídelní sady, značkové sklenice na víno, luxusní hrnce i pánve nebo zmiňované retro spotřebiče

 

Báječně vypadají ručně vyráběné porcelánové a keramické soupravy “po babičce”. Vyhrát si můžete s barevným prostíráním, drobnými spotřebiči, mísami na ovoce, vázami, kořenkami a různými dózami na potraviny

 

Schováváte porcelán po babičce? Nebojte se ho vytáhnout a stát se hvězdou.

Syté barvy vládnou všem kuchyním v roce 2023

Kuchyň provedená v bílém působí elegantně až luxusně, po nějaké době však omrzí. Kdysi žádané jednobarevné schéma rozbíjí doplňky v odlišném barevném až tmavém provedení. Nebojte se sáhnout po opravdu tmavých barev. 

 

Nejvíce letí tmavě “lesní" zelená, červenohnědá, rezavá, královská modrá či ametystová nebo černá. Ta vynikne v podobě černé pracovní desky, černé zástěny, případě dřezu a baterie. Někoho zase uchvátí něžná kombinace s pastelovými barvy, oblíbená je mentolová (mint green), elegantní růžová (pink dust) a neutrální žlutá (mellow yellow)

 

V kuchyni se odráží trend žít více v souladu s přírodou. Zde to znamená klást důraz na přírodní materiály, jako je dřevo, keramika či kámen. Co se týče materiálů na úchytky, světla či vodní baterie do módy se vrací kovy s teplým podtónem - cín, mosaz, měď i zlato. Chybět by samozřejmě neměly ani živé květiny. Nejvíce v kuchyně vynikne bylinková zahrádka.

Bílou kuchyň krásně rozzáří nábytek z přírodních materiálů a doplňky v populárním odstínu mint green.

Kuchyňský ostrůvek se stává dominantním prvkem

Takzvané ostrůvky nepatří mezi žhavé novinky, oblíbené jsou už dlouho. Novinkou je změna jejich tvaru a umístění, který z nich činí dominantnější a především společenštější prvek

 

Nyní jsou žádané velké kulaté ostrůvky, díky nimž kuchař nestojí zády k ostatním a není tak vylučován ze společenského dění, které se odehrává za jeho zády. Tento typ ostrůvku přímo vybízí posadit se, bavit se, ochutnávat a užívat si společný čas s rodinu, partnerem či přáteli na návštěvě.

 

Věší kuchyňské ostrůvky jsou přímo stvořeny pro společnský životu.