To nejlepší ze 70. a 80. let najdete na výstavě RETRO

Pátek 02. září 2016 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

Od poloviny června až do poloviny října se v galerii Tančící dům koná výstava nazvaná RETRO 70. a 80. let, která se věnuje každodennímu životu občanů Československé socialistické republiky. Dozvíte se, jak svůj den trávil “obyčejný” člověk i čím se obklopovali prominenti tehdejší socialistického režimu. Jednotlivé expozice jsou věnovány každodennímu životu v oblasti bydlení, pracovního života, koníčků a trávení volného času, módy, nakupování, populární hudby či filmové a televizní tvorby.

 

Chceme zasadit období 70. a 80. let do souvislostí a zamyslet se s určitým nadhledem a nadsázkou nad stavem tehdejší společnosti skrze její kulturu, volný čas, práci, bydlení, techniku, design či architekturu,“ říká kurátorka výstavy Jana Sommerová.

 

Výstavou návštěvníky provází tehdejší velmi oblíbená animovaná postava pana Vajíčka, jejímž autorem je uznávaný výtvarník Eduard Hofman a Galerie Tančící dům je první institucí, které se podařilo získat licenci na pana Vajíčka téměř po 30. letech! Pan Vajíčko v dobách své největší slávy odděloval reklamní spoty během vysílání v Československé televizi. Jedna z expozic se díky tomu věnuje právě televizní reklamě v 70. a 80. letech.

Rutina městského života i exkluzivní design

Jak vypadal byt a jeho vybavení a zařízení v 70. a 80. letech vám ukáže expozice v podobě reálné instalace kompletního panelového bytu. Prohlédnout si tak můžete obývací pokoj, ložnici, kuchyň i koupelnu a seznámíte se tak s typickým vybavením této doby. Ve venkovním prostoru galerie bude umístěn i typický dvorek u rodinného domu. Máte-li rádi retro nábytek, může být konkrétně tato část výstavy velice zajímavou inspirací i pro váš byt.

 

Denní rutinu ze života dospělých představí klasická podniková šatna nebo tzv. píchačka, život dětí zase znázorňuje autenticky zařízená školní třída či oblíbené dětské hračky. Pokud patříte ke generaci 70. a 80. let, která v této době vyrůstala, jistě si rádi zavzpomínáte na svá dětská léta.

 

Všední život běžného člověka se velmi lišil od “všedního života prominenta”. Nezapomeňte si proto prohlédnout expozici, která se věnuje právě exklusivnímu designu a luxusnímu bydlení tehdejšího režimu. K vidění bude například nábytek z hotelu Thermal v Karlových Varech, Federálního shromáždění, hotelu Ještěd či hotelu Praha, který již neexistuje.

 

Další expozice budou věnovány například nakupování a pop music, televizi a filmu. K vidění bude dobový obchod, stejný jako ve slavném seriálu Žena za pultem. Obdivovat budete moci kostýmy, v nichž vystupovali slavné osobnosti jako například Karel Gott, Hana Zagorová, Helena Vondráčková, Libuše Šafránková či Dagmar Patrasová. Třešinkou na dortu je určitě expozice věnovaná kempingu a trampingu, který v těchto letech prožíval nebývalý rozvoj. Kromě jiného zde najdete postavený prázdninový stan.

Kdy a kde se výstava RETRO koná?

 

Datum: 14. 6. – 16. 10. 2016

Místo: Galerie Tančící dům (Jiráskovo náměstí, Praha 1)

 

Vstupné:

  • dospělí: 190 Kč

  • studenti do 26 let: 100 Kč

  • děti do 15 let a senioři: 70 Kč

  • rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti do 15ti let): 380 Kč

  • děti do 3 let, držitelé ZTP průkazu a novináři: vstup zdarma

 

Otvírací doba: denně 9:00 - 20:00

 

Veškeré potřebné informace najdete na stránkách výstavy RETRO 70. a 80. léta.

To nejlepší ze 70. a 80. let najdete na výstavě RETRO

Starší aktuality

Archiv aktualit