Tipy a trendy: Znáte Pop Art? Interiéru dodá vtip a šarm!

Úterý 21. listopad 2017 | RSS
Autor: Monika Šaríková

Pop art byl umělecký styl, který “frčel” zejména mezi mladými lidmi a umělci v 50. a 60. letech uplynulého století. Ovlivnila jej populární hudba, životní styl celebrit, komerční umění, ruch velkoměsta i každodenní život, který se snažili převést do vtipné podoby. Dalo by se říci, že Pop art parodoval konzumní způsob života. Uměleckým předmětem se mohlo stát cokoliv - obyčejné křeslo, filmový či reklamní plakát i prázdná plechovka od fazolí.

Do popředí se dostaly komiksy a jejich originální výtvarné ztvárnění

Andy Warhol - nesmrtelný symbol Pop artu

Kdo by neznal slavné portréty slavných od předního představitele Pop artu Andy Warhola? Netvořil však pouze obrazy. Z jeho “umělecké dílny” vzešly například plechovky a láhve Coca-Coly. Mez další Pop artové umělce patřili zejména Roy Lichtenstein, král komiksů, Richard Hamilton, tvůrce koláží a Eduard Paolozzi, sochař.

Pop art propojil umění s běžným životem. Hodně se využíval v reklamní tvorbě, ale také se perfektně hodil do interiéru. Pestrobarevné obrazy, koláže, nábytek i doplňky každému interiéru dodali vtip a šmrnc. Jednoduše řečeno, bylo se na co koukat a co obdivovat. Není divu, že se o Pop artu vedli vášnivé diskuse. Zatímco někteří jej považovali za umění, jiní jej kriticky hodnotili jako bezvýznamný kýč.

Oblíbení byli komiksoví hrdinové i portréty a´la Pop art

Pestrobarevný koktejl, metalické povrchy i geometrické tvary

Nešlo pouze o obrazy, fotografie a koláže. Pop art se používal také na nábytku, na bytových doplňcích i na oblečení. Komiksové motivy nechyběly na tapetách, ale ani na kuchyňských dvířkách. Vyhrát si lze s celým interiérem, ale správného efektu docílíte s pár vhodnými doplňky ve stylu Pop art (např. komiksová tapeta na části stěny, obrazy, koláže, koberec).

Jak vlastně poznáte Pop art? V první řadě jsou to křilkavé a zářivé barvy, které symbolizují dobrou náladu a optimismus. Nejoblíbenějšími barvami byly žlutá, červená, modrá a zelená. Typické jsou výrazné kontury a vykreslné rysy. Pop art také hodně využíval nápadných geometrických tvarů. Za materiálu se hodně používal plast a metalické povrchy nerez a chrom. Jejich kombinací vznikaly velice originální konstrukce nábytku a doplňků (např. kuchyňské židle, stolky, lampy, lustry).

Pop art - vtipná dekorace na stěnu

Nejjednodušším způsobem, jak interiér osvěžit, jsou obrazy, fotografie a koláže ve stylu Pop art. Nemusíte za ně utrácet majlant, velmi snadno si je totiž vyrobíte sami. Výsledek bude nepřehlédnutelný. Není na tom nic těžkého, protože Pop art čerpá inspiraci z předmětů, které používáme každý den. Ne, nemusí se automaticky jednat o obraz se čtyřbarevnou Marilyn Monroe.

Základem Pop artového obrazu jsou kontrastní barvy, které spolu nemusí ladit, abstraktní motivy, nápadné grafické prvky, metalické barvy, fluorescentní barvy a plastové rámy. Prohlédněte si známé reklamy, filmové a komiksové postavy i pohádkové postavy. Vytiskněte si velké plakáty a ozdobte jimi interiér. Přemýšlením o hlubším významu vašich děl neztrácejte čas. Nikoho to nezajímá, Pop art má především překvapit, šokovat  a nadchnout.

I s obyčjeným ovocem se dají dělat různá kouzla, i Pop artový obraz