Sedací souprava z pravé kůže - jak si vybrat správně?

Úterý 20. únor 2018 | RSS
Autor: Monika Šaríková

Kožené sedačky se pyšní nikdy nemizící nadčasovou krásou, luxusním a vysoce reprezentativním vzhledem. Kvalitní kožená sedací souprava při správné péči vydrží až čtyřikrát déle než obyčejná čalouněná sedačka. Stačí si vybrat správně a o vaší sedačce se budou pět ódy široko daleko.

Hned na začátku budeme upřimní a dáme vám radu, která se vám při koupi kožené sedací soupravy bude hodit. Pokud máte omezený budget, raději investujte do kvalitní čalouněné sedačky, které mají řadu výhodu a jsou levnější. Na kvalitní kůži se totiž rozhodně nevyplatí šetřit. Hned vám vysvětlíme, proč tomu tak je.

Koženka ani eko kůže pravou kůži nenahradí

Na první pohled jsou téměř k nerozeznání. Jak koženka, tak i eko kůže věrně připomínají kůži pravou, jsou však výrazně levnější. To však platí pouze pro prvních pár let. Zatímco pravá kůže i poté vypadá stále perfektně, o kožence či eko kůži to při nejlepším svědomí říci nelze. Postupem času se oloupává, ztrácí barvu, praská a vůbec nevypadá tak jako při koupi.

Druhým kritériem, který ovlivňuje kvalitu kůže, je její probarvení. Je-li kůže probarvená špatně, barva ucpává póry a i při nejlepší péči se kožená sedačka jednoho dne začne nepěkně loupat. Naopak kvalitně probarvená sedačka dýchá a na kvalitě neztrácí ani po mnoha letech.

Krásná kožená sedačka v bílé barvě

Zdroj: Nejlepší-nábytek.cz

Naše rada: Kožené sedačky vždy vybírejte a nakupujte u ověřených výrobců či dodavatelů, kteří se nebojí poskytnout delší záruční dobu. Za kvalitu svých sedaček se nebojí ručit.

Je libo klasická nebo trendy kožená sedačka?

Když se řekne kožená sedačka, většina lidí si vybaví tmavé barvy, mohutné opěrky i vyřezávané detaily z masivního dřeva. Tyto klasické sedací soupravy z kůže najdeme nejčastěji v domácnostech těch, kteří si potrpí na nadčasovou eleganci a aktuální trendy jednoduše ignorují. Ty se totiž za rok změní, jejich “retro” sedačka však z módy nevyjde nikdy.

Těm, kteří konzervativní klasice neholdují, jsou určené moderní kožené sedací soupravy, u kterých robustní vzhled střídá minimalismus a jednoduchý design. Sedačky mají čisté linie a kromě dřeva se kombinují i s jinými materiály, například kovem. Navíc jsou k mání různé barevné varianty, nejen tmavé odstíny. Domů si tak můžete pořídit koženou sedačku v bílé, modré, žluté, oranžové, fialové, zelené i červené barvě.

Fialová sedačka dodá interiéru neuvěřitelný šmrnc

Zdroj: Nejlepší-nábytek.cz

Naše rada: Stále modernější a oblíbenější jsou kožené sedací soupravy se sníženým sedem. Na první pohled vypadají skvěle, ale mají jednu nevýhodu. Hůře se z ní vstává. To možná nyní nevnímáte jako problém, ale po několika letech vám to možná začne být nepříjemné. A těžko se budete zbavovat sedačky, která stále vypadá stejně, jako kdybyste ji koupili předevčírem.

Kožená sedačka vyžaduje péči

Aby vám kožená sedačka vydržela co nejdéle jako nová, vyžaduje určitou péči. Neděste se, nepůjde o nic strašného. Prvním krokem je správné umístění kožené sedačky. Horko poblíž sedačky způsobí popraskání kůže. Proto se snažte, aby se nenacházela poblíž topení, kamen či dokonce krbu. Měla by být vzdálená nejméně 0,5 metru.

Jednou za čas je doporučeno koženou sedačku důkladně a šetrné vyluxovat a otřít ji vlhkým hadříkem. Dvakrát do roka byste měli sedačku ošetřit důkladněji. Nejprve ji očistěte ode všech nečistot a prachu, a poté ji naimpregnujte speciálním přípravkem. Nejlepší jsou přípravky obsahující látky, které kůži promastí, zvlhčí a změkčí. Tyto speciální přípravky údajně nahradí obyčejný hadřík namočený v ohřátém mléce.

V případě znečištění sedačky je nutné skvrnu odstranit co nejdříve, aby nedošlo k jejímu nasáknutí do kůže. Nejhorší jsou čmáranice od propisek a od fixy, které nelze odstranit téměř vůbec.