S chytrou postelí se vyspíte do růžova každý den

Úterý 28. červen 2016 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

Podle toho, jak “kvalitně” se vyspíme, vypadá následující den. Buď jsme odpočatí a plní energie nebo naopak unavení a podráždění. Vliv na hluboký spánek má samozřejmě více kritérií, jedním z těch hlavní je správně vybranáalt= postel. A když je postel navíc chytrá, je vyhráno.

 

Vybrat si postel a matraci, na níž se budete probouzet vždy čerství, není jen tak. Trh s postelemi je neskutečně nabitý a již pouhá orientace v nabídce může být poměrně velkým oříškem. Vedle “obyčejných” postelí a matrací se začínají navíc objevovat i chytré postele. Proč jsou lepší než vaše matrace a v čem jsou vlastně chytřejší?

 

Vzpomeňte se na sci-fi film Ostrov, kde je hlavnímu hrdinovi hned po probuzení sděleno, co vše mu chybí a co potřebuje. Jeho spánek je monitorován a právě v tom spočívá i princip chytrých postelí. Chytrá postel je konstruovaná a vybavená tak, aby dokázala monitorovat průběh spánku po celou jeho dobu včetně okolí (osvětlení, teplota, hudba, apod.). Když se ráno probudíte, ihned se dozvíte, jak se vám opravdu spalo z údajů uložených na mobilu, tabletu či počítači.

 

Tuto funkci ocení zejména rodiče miminek a dětí, kteří tak mohou sledovat jejich spánek a nemusí se strachovat o jejich zdraví a bezpečí. Ale chytré postele nejsou pouze o monitorování. Chytrá postel se dokáže přizpůsobit potřebám svého “nocležníka”. Například dokáže odhadnout nejlépe, kdy jej probudit, aby byl vyspalý a plný energie, nebo nastavit správnou tvrdost matrace.

Chytrá postel za všechny peníze

Vývoj a výroba chytrých postelí se prozatím nachází v peřinkách. K dostání tak jsou spíše v zahraničí, a proto je potřeba počítat s vyššími cenami. Postel od společnosti Sleep Number dokáže například nastavit tvrdost matrace a během spánku monitoruje pohyby celého těla a srdeční funkce prostřednictvím několika senzorů. Získané údaje jsou uloženy do odpovídající aplikace společně s konkrétními návrhy na vylepšení spánku. Za 25 tisíc korun a více může být vaše.

 

Na 30 tisíc korun vyjde chytrá matrace Balluga, u níž lze nastavit nejen tvrdost, ale také podpěrné doby pro lepší podporu tělo a dokonce i teplotu v ložnici. To stále není vše. Balluga je vybavená systémem proti chrápání, dokáže vás namasírovat a samozřejmostí je průběžný monitoring tělesných funkcí. Podobně funguje matrace od společnosti Kingsdown. Oba typy jsou samozřejmě propojené s chytrými přístroji, abyste mohli výsledky sledovat.

 

Láká vás chytrá postel, ale děsí vás cena? Vyzkoušejte potah Luna, který udělá chytrou postel z vašeho současného lůžka. Stojí zhruba 6 tisíc korun a stejně jak výše zmiňované matrace, je vybavený senzory. Ty sledují tělesné funkce a podle naměřených údajů dokáže například snížit nebo zvýšit teplotu v ložnici, ztlumit osvětlení nebo regulovat hlasitost televize či hudby. Potah je natolik chytrý, že je schopen i zamknout vstupní dveře nebo po ránu zapnout kávovar.

S chytrou postelí se vyspíte do růžova každý den

Starší aktuality

Archiv aktualit