Rozkládací sedačka: Jak vybrat tu správnou?

Úterý 20. červen 2017 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

Pokud rozkládací sedačku využíváme ke spaní pouze příležitostně, není kvalita lůžka až tak důležitá. To však neplatí pro případy, kdy plní funkci sedačky a lůžka zároveň. Zde bychom měli myslet především na kvalitní a zdravý spánek. Z dlouhodobého hlediska je vždy lepší postel s kvalitní matrací. Některé opravdu malé byty to však neumožňují a rozkládací sedačka je nejlepší volbou. Naštěstí není problém na kvalitní rozkládací sedací soupravu narazit. Ovšem nebude stát pár korun, ale za kvalitu si budete muset připlatit. 

Jaké má rozkládací sedačka výhody?

 • lůžko pro návštěvu
 • varianta stálého spání v malých bytech
 • jednoduché rozkládání pohovky
 • úložný prostor
 • některé typy mají snímatelný pratelný potah 

Rozkládací sedačka by po rozložení měla podpírat tělo spícího stejně rovnoměrně jako matrace. Nevyhovující lůžko může nejen ovlivnit kvalitu spánku, ale také způsobit otlaky, proleženiny apod. Na jaká kritéria bychom se při výběru rozkládací sedačky měly soustředit?

 

Rozkládací sedačka se hodí zejména pro návštěvy

Zdroj: Nejlepší-nábytek.cz

Oddělená sedáková a lůžková část

Nejvíce namáhaná je logicky sedáková část. Tato místa jsou namáhaná bodově a po čase vznikají prosezeniny. Ty sice sedícími člověku nemusí vadit, ale při ležení budou takové nerovnosti hodně nepříjemné. Proto je vždycky lepší, když sedáková plocha není zároveň lůžkovou částí. Důležitá je tedy konstrukce rozkládací sedačky. 

Úplně nejlepším systémem je takový, který v prostoru určeném pro uložení lůžkovin obsahuje skládací konstrukci lůžka s ráme, roštem i matrací. Se sedákovou částí nepřijde tělo vůbec do kontaktu. Další možností je konstrukce, která pro lůžkovou část využívá opěrákovou Časta, které je méně namáhaná než sedáková část. Udělat lze také to, že se sedáková plocha otočí o 180 stupňů a spí se tedy na její druhé nepoužívané straně. 

Jaká kritéria sledovat při výběru rozkládací sedačky?

 • mechanismus rozkládání
 • materiál použitý na konstrukci
 • úložný prostor
 • typ matrace
 • jeden nebo dvě lůžka
 • snímatelný potah

Typy rozkládacích sedaček

Různých druhů konstrukcí rozkládacích sedaček je opravdu hodně, my se podíváme na ty nejčastější.

 

Dvě matrace na sobě - stačí vysunout spodní část a vyklopit vrchní matrace. Během chviličky máte připravené lůžko pro dvě osoby. 

Vysunovací sedačka - v úložné části se skrývá konstrukce s matrací, kterou jednoduše vysunete vedle klasického sedáku. Tyto rozkládací sedačky nejsou vhodné pro stálé spání, protože ležíte na sedákové části. 

Se sklopnými zády - systém je opravdu velmi jednoduchý. Vysunete sedákovou část dopředu a opěrákovou část sklopíte dolů. Sedací soupravu je nutné předtím odsunout od zdi, aby se tam složená opěráková část vešla. Pozor, abyste měli dostatek prostoru! 

Click Clack - stačí dva pohyby a ze sedačky je lůžko. Pohovka se položí na záda a sklopí se sedák. Ani tento typ rozkládací sedačky není vhodný pro každodenní spaní.

 

4b7e4b91fc16aab9e3e062c784b1bc2b-1200x999_(1).JPG

Dostatek prostoru na spaní i velký úložný prostor je velké plus

Zdroj: Nejlepší-nábytek.cz 

 

 

 

 

 

 

Rozkládací sedačka: Jak vybrat tu správnou?

Starší aktuality

Archiv aktualit