“Robohospodyňka” Aeolus - konec domácích prací?

Pátek 02. únor 2018 | RSS
Autor: Monika Šaríková

Ve svém okolí neznám ženu, která by domácí práce brala jako koníček. Je to nutnost, která se prostě musí udělat. Některé ženy uklízí pravidelně, jiné přivírají oči, dokud to lze. Stále více žen si nechává uklízet od profíku. Nová doba však nabízí nové možnosti. A jednou z nich je šikovná robohospodyňka, která toho zvládne docela dost.

O robotech, jejich možnostech i rizicích byly napsány spousty románů a natočeny slavné filmy. Zdá se, že se pomalu a jistě blíží časy, kdy roboti přestanou být součástí našich fantaziích, a zaujmou místo vedle nás. Tak snad se robotická pomocnice Aeolus v domácnosti nevymkne kontrole tak jako některé známé robotické postavy, ať už z knih a filmů.

Hospodyňka, která nemluví a nepotřebuje výplatu

Pokud vám domácí práce doslova otravují duši, ale přesto z různých důvodu odmítáte “živou” pomocnici, možná pro vás máme ideální řešení. Je jím nový robot od společnosti Aeolus Robotics. Tento robot je určený do domácnosti. Bez problémů zvládá jakékoliv domácí práce, dokáže vrátit věci na určené místo a dokonce vám pomůže najít ztracené klíče, které neustále mízí z místa, kam je pravidelně ukládáte.

Zatím bohužel netušíme, kdy se robot objeví na scéně, ani kolik bude stát. Na druhou stranu je dobré být připraven na možnosti, které zejména nám ženám zpříjemní životy. Takového volného času! Podle vyjádření společnosti by měla robohospodyňka zvládat běžný úklid celé domácnosti, ale i přestěhovat nábytek či donést pití z lednice. No řekněte, není to úžasný nápad, milé dámy?

Co neumí, to se naučí

Robohospodyňka má jednou naprosto úžasnou vlastnost. Je schopna se učit a to rychle. Její tvůrci ji popisují jako dítě, které se rozkoukává a učí. Při svém působení bude shromažďovat získané informace od svého okolí a dokáže se přizpůsobit. Na jejím vývoji a zlepšení schopností bude společnost i nadále pokračovat.

Asi nejdůležitější vlastností je vynikající paměť. Robohospodyňka si dokáže zapamatovat až tisíce nejrůznějších předmětů včetně jejich umístění. To znamená, že nalezenou věc dokáže vrátit na původní místo. To jistě uvítají maminky. Hračky obvykle rozházené po celém bytě se budou “záhadně” vracet zpět do dětského pokoje.

Dobrá paměť se hodí i při hledání věcí. Netušíte, kam zase zmizely vaše klíče nebo rozečtená knihaM Zapojte robohospodyni a máte po starostech. Minimálně vás dovede na místo, kde jste hledanou věc viděla naposledy.

Nejlepší parťáci - chytrý robot a chytrá domácnost

Pokud již nyní používate Google home nebo asistenta Alexu od Amazanou, můžete jej jednoduše propojit se svou novou robospodyňkou. Ta je také schopna rozpoznat jednotlivé lidí podle obličej. Váš robohospodyně vás prostě pozná. Co dalšího se nám líbí? Robohospodyně se údajně chová jako člověk. Můžete jí jednoduše sdělit své přání a požadavky, co pravidelného úklidů týče.e

Tak například jiu ukážete právě uklizený obývací pokoj a oznámíte ji, že v takovém stavu chcete mít pokoj každý den. Robot si to zapamatuje včetně rozmístění vybavení, nábytku a všech drobností a máte po starostech s uklízením. Od teď stačí hodit nohy na stůl a požádat o oblíbený džus.

Tichý pomocník pro seniory

Robot může být nejen skvělým pomocníkem každé moderní a zaneprázdněné ženy, ale také staršího člověka. Starší lidé mívají zdravotní problémy a spousty činností již nezvládají tak dobře jako předtím. Robot zajistí běžný úklid domácnosti a navíc dokáže poznat, když člověk upadne nebo jej postihne záchvat. V takovém případě robot pozná, zda člověk potřebuje pouze pomoc zvednout nebo okamžitě zavolat záchrannou službu. A to by byla pro spousty lidí velmi cenná pomoc.