Přestěhujte obývací pokoj na terasu

Čtvrtek 15. červen 2017 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

Pokud máte terasu, na které rádi trávíte čas, vyplatí se uvažovat o jejím zastřešení. V případě, že její plocha nepřesahuje 25 m2, nemusíte řešit žádné stavební povolení či ohlášení stavby. Důležitou otázkou přitom je, jakou krytinu na zastřešení použít. Každá krytina má totiž své výhody i nevýhody. Tento problém nás zajímá, a proto se podíváme na různé druhy krytin, které se k zastřešení pergoly používají. 

Při výběru krytiny jsou důležitá tato kritéria:

 • životnost
 • hmotnost
 • průsvitnost
 • vzhled
 • cena

Otevřená nebo zavřená?

Pergolu či terasu můžete nechat zastřešit celou nebo jen zčásti. Otázka tedy zní: “Plánujete zastřešenou pergolu používat během léta nebo po celý rok?" Pokud vás má chránit pouze před letním deštěm či sluncem, pak si vystačíte s částečným zastřešením. Pokud ji však chcete využívat po celý rok, je vhodné úplně uzavření. 

Pergolu lze zastínit nejen shora, ale také z boků. Stínění by však nemělo ubírat denní světlo, které je zrovna na terase požadováno. Ideální je také ponechání možnosti úplného otevření. Nejvhodnější je posuvný systém - buď rolety nebo posuvné (nejlépe skleněné kvůli světlu) dveře, které lze jednoduše odsunout a z uzavřené terasy učinit terasu otevřenou.

Krásný zahradní nábytek se hodí nejen na zastřešenou terasu

Zdroj: Nejlepší-nábytek.cz

Od markýzy až po plechovou střechu

Na stavbu pergol se nejčastěji používá kvalitní dřevěná konstrukce, na níž lze “položit” různé druhy krytin. Před sluncem vás může ochránit textilní markýza, před deštěm dřevěné nebo průsvitné plastové desky. Plast je poměrně levný a umožňuje jednoduchou montáž. Jeho tvarové a výtvarné možnosti jsou však poněkud omezené. V tomto směru jsou lepší dřevěné europrofily, které jsou však cenově náročnější. 

Podle některých výrobců je mezi plasty nejlepší volbou polykarbonát, který se hodí k dřevěné a hliníkové konstrukci. Navíc je odolný a jeho údržba minimální. K zajímavým novinkám patří hliníkové naklápěcí lamely tvořící střechu pergol a princip fungování připomíná žaluzie v horizontální poloze. Cenově nejdražší jsou zmiňované kompletně zasklené terasy s možností úplného nebo částečného otevření oken. Zastřešená pergola poslouží i v zimě jako oblíbená zimní zahrada. Zastřešit lze nejenom terasu, ale také balkóny, které slouží stejně. 

Jaké typy zastřešení jsou nejběžnější?

 • Komůrkový polykarbonát - má dobré mechanické vlastnosti a propustí až 80 % světla. Je odolný a snadno se udržuje.
 • Plexisklo - lehký materiál propouštějící až 90 % světla s dlouho životností. Oproti polykarbonátu je méně odolný.
 • Plechová krytina - má skvělé mechanické vlastnosti a přežije téměř vše. Je levný a údržba je snadná. Nepropustí však žádné světlo, dopadající kapky jsou hodně slyšet a pod krytinou se tvoří výraznější teplotní rozdíly.
 • Pálené tašky - stejně jako plech nepropouští světlo. Mají však dlouhou životnost a široký výběr barev. Cenově je to dražší varianta.
 • Tvrzené sklo - propouští až 90 % světla a snadno se udržuje. Má vyšší odolnost než klasické sklo, přesto hrozí rozbití na drobné střepy.
 • Textilní markýza - je vodotěsná, ale při delším a silnějším dešti promoká. Údržba je nulová a montáže velmi snadná. Nepropouští ale žádné světlo a nemá příliš dlouhou životnost jako ostatní materiály.
Přestěhujte obývací pokoj na terasu

Starší aktuality

Archiv aktualit