Praktická i okrasná pergola zkrášlí každou zahradu

Pondělí 16. květen 2016 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

Zahrada je nezbytnou součástí každého rodinného domu. Může být malá i velká, vždy by však měla být místem, kde obyvatele domu budou rádi trávit volný čas. Dnes je zahrada vnímána především jako místo odpočinku a zábavy. Na žádné zahradě proto nesmí chybět místo určené pro posezení poskytující soukromí i příjemný polostín. Ideální volbou je pergola.

 

Pergola není žádným moderním vynálezem. Hojně je využívali naši předci dávno před naším letopočtem. Tehdy pergoly na zahradách a v parcích plnily zejména okrasnou funkci. Podpíraly vinnou révu, břečťan či jiné popínavé rostliny, které je rychle obrostly. Zarostlé pergoly vytvářely místa s příjemným polostínem, které přímo vybízely k odpočinku a čerpání energie pro další kroky.

 

Nepleťte si však pergolu s altánem nebo markýzou. Pergola ve svém základu není zastřešená, a tudíž neposkytuje ochranu před špatným počasím. I když dnes se stále častěji objevují už zastřešené varianty a varianty s bočními žaluziemi, které jsou upřímně řečeno v našich končinách s nestálým počasím praktičtější volbou.

Ideální místo pro odpočinek i posezení s přáteli

Pergola je příjemnou ochranou před slunečními paprsky. Kromě popínavých rostlin mohou z obyčejné pergoly učinit originální místo zvolené doplňky. S ohledem na její velikost lze zvolit jednoduché židličky či lavice, ale i rozmanitá křesílka či závěsnou síť. Zahradní pergoly si proto vybírejte s ohledem na možnosti zahrady i svou představu o jejím využití. Stačí si položit otázku, zda se má pergola stát soukromým relaxačním místem nebo posezením pro vaši rodinu a přátelé.

 

Variant pergolových systémů je mnoho. Může stát samostatně, opřená o jednu stěnu nebo mezi dvěma opěrnými zdmi. Nejvhodnějším a nejčastěji používaným materiálem je dřevo, které do většiny zahrad zapadne ve spojení s popínavými rostlinami nejlépe. Méně častá ale nijak neobvyklá je také kombinace zděných či kamenných sloupů a vodorovných dřevěných trámů.

 

Na českých zahradách lze vidět pergoly vyrobené z jehličnanů, borového dřeva i pevnější dřeviny, jako je buk a dub. S ohledem na poměr cena a výkon nejlépe vychází levnější ale přitom dostatečně pevné dřevo jehličnanů. Taková dubová pergola je sice o dost pevnější, ale cenově může vyjít až třikrát dráže. Nezapomeňte, že na trvanlivost pergoly se zároveň podepíše následná péče, nejen zvolený materiál.

Jednoduché i nápadité pergoly pro každého

Vzhled pergoly je nemálo důležitý a měl by být v souladu s celkovým vzhledem domu a zahrady. Nízký dům s menší zahradou ocení jednodušší konstrukci, zatímco u rozsáhlejších staveb se neztratí pergola se složitější konstrukcí.

 

Pergolu si můžete postavit sami, objednat si ji na zakázku nebo si dokonce zakoupit již hotovou pergolu a složit si ji doma jako stavebnici. Základem je dobře připravená podezdívka, na které bude pergola stát. Dřevěná stavba by se v ideálním případě neměla dotýkat země, aby nedošlo k jejímu vlhnutí. Dřevěné sloupy by se zemí proto měly spojovat připravené a zabetonované pátky s kovovými držáky. Pak už jen stačí složit a smontovat pergolu a vše je hotové za pár hodin.

Praktická i okrasná pergola zkrášlí každou zahradu

Starší aktuality

Archiv aktualit