Nejlepší TV stolek aneb není stolek jako stolek

Úterý 22. srpen 2017 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

Propracovaný televizní stolek je nejlepším řešení do každého prostoru. Nabízí dostatek úložného prostoru nejen pro samotnou televizi, ale také příslušenství, jako je například audio systém či DVD přehrávač. Stejně tak disponuje řešením pro úhledné uložení kabelů, ovladačů, DVD a případně dalších nezbytností.

Dnes je nabídka TV stolku velmi bohatá a vybrat si můžete nejen dle parametrů, ale i dle stylu vaší domácnosti.

Vybírejte s ohledem na prostorové možnosti

Než se vrhnete do výběru konkrétního modelu, je vhodné vzít v potaz prostorové možnosti obývacího pokoje a také velikost televizoru. Do menšího bytu nemá smysl kupovat velkou obývací stěnu, postačí vám úzký TV stolek. Pokud však plánujete koupit velkou plazmovou obrazovku nebo dokonce domácí kino, velikost televizního stolku by tomu měla odpovídat, abyste každý rok nekupovali nový.

Zdaleka ne do každého obývacího pokoje se hodí stěna s TV stolkem

Zdroj: Nejlepší-nábytek.cz

Správná velikost TV stolku

Velikost stolku by měla odpovídat rozměrům televize. Ve většině domácností převládají ploché obrazovky, což umožnilo zmenšit hloubku stolku, který zabere méně prostoru. Přesto by měla být hloubka stolku dostatečně široká, aby poskytla přiměřenou vzdálenost od stěny včetně potřebného odvětrání.

Délka TV stolku by měla být shodná se šířkou televize nebo ji přesahovat. V takovém případě získat dostatek prostoru na reproduktory či dekorace. Klíčová je výška televizního stolku, která má zcela zásadní vliv na pohodlí při sledování televize. Televizi bychom měli mít ve výšce oči, případně o něco níž. V opačném případě časté sledování televize vede k bolestem krční páteře. V potaz je třeba vzít i výšku sedací soupravy. Správně zvolené parametry zajistí maximální pohodlí.

Samozřejmostí je důraz na pevnost a stabilitu. Zapomeňte na laciné stolky, které nemají dostatečnou nosnost. Před koupí si vždy ověřte, že vybraný stolek má správnou nosnost pro vaši televizi.

Stoky ze dřeva působí robustně, skleněné stolky odlehčí prostor

Důležitá je také volba materiálu. Zpravidla volíme takový, které zapadne do celkového stylu vybavení. Máme-li nábytek z masívu, zvolíme masivní stolek ideálně ze stejného dřeva a ve stejné barvě. Levnější variantou jsou stolky z dřevotřísky, která se snadno udržuje. Volba barevného provedení by měla opět záviset na stylu obývacího pokoje. Odlehčenou verzí jsou stolky v kombinaci skla a kovu, které jsou pevné, ale nepůsobí příliš masivní dojmem.

Masivní stolky jsou stále oblíbené

Zdroj: Nejlepší-nábytek.cz

Oblíbené jsou stolky v lesklých barvách a velmi efektně působí TV stolky s osvětlením pro celé délce horní stěny. Působivé to je zejména při zhasnutém světle. Dobrý tipem je umístění osvětlení za obrazovku, které zmírňuje příliš velký rozsah mezi svítící obrazovkou a tmavým pozadím. Sledování takto osvětlené televize je daleko příjemnější a méně namáhavé pro oči.

Kam umístit televizi?

Stejně důležité jako výběr televizního stolku je rovněž vhodného místa, kam stolek s televizí umístíte. Televize by se nikdy neměla nacházet hned vedle okna nebo naproti oknu. Denní světlo se v obrazovce nepříjemně odráží a znatelně snižuje viditelnost. Vhodné je televizi umístit dostatečně daleko od okna nebo při sledování televize používat závěsy.

Televize by se také měla nacházet ve správné vzdálenosti od sedací soupravy s ohledem na velikost obrazovky. Správná pozorovací vzdálenost zajistí, abyste si naplno vychutnali zážitek ze sledovaného pořadu. Například televizi s uhlopříčkou 28 palců (71 centimetrů) je doporučeno sledovat ze vzdálenosti 1,1 - 1,6 metrů. Tabulku se správnými pozorovacími vzdálenostmi najdete zde.

Nejlepší TV stolek aneb není stolek jako stolek

Starší aktuality

Archiv aktualit