Nejlepší tipy na jarní úklid šatníku

Pondělí 14. květen 2018 | RSS
Autor: Monika Šaríková

Letošní jaro, dalo by se říci spíše léto, přišlo velmi rychle. Jistě už jste dávno vyměnili zimní svršky za jarní. Pokud vás ale při pohledu do skříně přepadá čiré zoufalství, když hledáte ten či onen kousek, nastal ideální čas na radikální úklid šatníku. Víme, jak na to.

Problém s přecpanými šatními skříněmi a pocitem “nemám co na sebe” znají zejména ženy. Než se vrhnete do nákupu nových kousků, udělejte si nejprve důkladný pořádek ve svých skříních a zbavte se všeho, co nepotřebujete. Pravdou totiž je, že většina lidí nosí zhruba 20 procent obsahu šatníku. Zbytek je tak nějak navíc a můžete jej s klidným svědomím poslat o dům dál.

Co všechno do skříně nepatří?

Jak na to? Ideální je najít si volnou chvilku v nepříliš hezký den, kdy vás nic nebude lákat vyrazit ven. Poté se zhluboka nadechněte, otevřete skříň dokořán a vyházejte všechno na jednu hromadu. A když říkáme všechno, myslíme tím opravdu všechno. Tedy nejen oblečení, ale také obuv, kabelky, pásky a další doplňky.

Už teď se potíte? To byla ta jednodušší část. Nyní se totiž budete rozhodovat, co si ponecháte, a co půjde bez milosti pryč ze skříně. Chybí vám motivace? Tím, že se zbavíte starých kousků, uděláte místo pro nové. Po radikálním útoku se o to více budete těšit na nákupy.

Bez milosti vyhoďte:

  • poškozené věci - fleky, které nejdou vyčistit, urvané knoflíky, rozbité zipy a díry v oblečení. Kdysi jste si mysleli, že to opravíte (necháte opravit), ale čas letí, a nic se nestalo. Evidentně vám poškozený kus oblečení zas tolik nechyběl, tak jej nemusíte uchovávat dalších x let.

 

  • věci, které vám nepadnou - je vám to malé, velké nebo v tom vypadáte divně? Nač si ponechávat oblečení, které nenosíte, protože vám prostě nesedí nebo nesluší. Zejména u menších velikostí si upřímně přiznejme, že už do nich s největší pravděpodobností nezhubneme. Nač se tedy stresovat jejich přítomností?
  • trendy, které už nejsou in - crazy potisky, třpytky, děravé džíny, proklatě nízké džíny a další kdysi “cool” modely odchází stejně rychle, jako se objeví. Móda se prostě rychle mění a co bylo moderní včera, bude zítra out. Nemilosrdně vykažte ze svého šatníku kousky, které už dávno neletí.
  • věci, které nenosíte - oblečení, které jste na sobě neměla několik měsíců či dokonce let v kuse, zbytečně zabírají místo. Pryč s nimi. To se samozřejmě netýká věcí určených pro zvláštní příležitosti jako plesové šaty, obleky apod.
  • stejně věci - máte doma deset téměř totožných černých kalhot a pět bílých košil? Ponechte si ty, které vám sluší nejvíce.

 

NÁŠ TIP: Je vám líto vyhodit do popelnice oblečení, obuv i doplňky, které jsou nepoškozené a nositelné? Než abyste dělali ze své domácnosti skladiště věcí, které nepoužíváte, darujte je těm, které je potřebují a využijí. Na stránkách RecyklujemeTextil.cz najdete seznam speciálních charitativních kontejnerů, kde můžete odložit vše, co už dávno nenosíte.

Jak používat kontejner?

Dobře organizovaný chaos je lepší než nepřehledný nepořádek

Po radikálním protřídění vám zůstala jedna hromada oblečení. Jistě můžete ji jednoduše vzít, srovnat a bez rozmyslu zpět naskládat do skříně. Nebo se zamyslíte a dáte si záležet na vytvoření nového systematičtějšího uspořádání šatní skříně. Jak na to?

Začněte  tím, že oblečení rozdělíte do několika různých kategorií, které odpovídají vašemu životnímu stylu. Ideální je například rozdělit oblečení na pracovní kousky, věci pro volný čas a zábavu, sportovní oblečení a speciální kousky na večírky a jiné zvláštní příležitosti. Někdo oblečení zase třídí podle typu - kalhoty, sukně, šaty, kraťasy, trička, tílka apod.

Nyní vytříděné oblečení naskládejte do skříně. I zde se vyplatí myslet systematicky. Na nejlépe přístupná místa ukládejte oblečení, které nosíte nejčastěji. Ideálně je co nejvíce věci pověsit na ramínka, protože jsou lépe vidět a nemačkají se. Samozřejmě hodně záleží na možnostech skříně. K lepšímu pořádku například poslouží různé organizéry na doplňky, věšáky na pásky a šátky apod.

Nejlepší jsou šatní skříně s praktickým vnitřním členěním

Zdroj: Nejlepší-nábytek.cz