Nebojte se tapetování aneb jak změnit interiér k nepoznání

Středa 03. srpen 2016 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

Vzhled stěn je důležitou součástí každého interiéru. Když se lidé stěhují do nového, první nezodpovězenou otázkou bývá právě barevné ladění bytu a jeho stěn. Ponechat bílé stěny či zvolit barvy? Zajímavou alternativou, kterou lze dosáhnout originálního a nápaditého výsledku, jsou tapety.

 

Podívali jste se někdy v poslední době na nabídku současných moderních tapet? Je neuvěřitelně bohatá, až oči přechází. Tapety jsou úžasnou a jednoduchou možností, jak stávající interiér proměnit k nepoznání, jak jej osvěžit a vytvořit něco zcela nového. Vždyť bílé nebo obyčejně barevné zdi má každý.

Tapety dodají šmrnc a ochrání vás před hlukem

Spousta lidí si k tapetám vytvořila odpor. Nevzhledně vytapetované místnosti z minulosti jim utkvěly v paměti. Dnes je však situace okolo tapet úplně jiná, co se týče nabídky tak i jejich kvality. Dnešní tapety jsou dvouvrstvé, což přináší vyšší kvalitu, lepší vzhled i širší uplatnění. Kromě toho, že dokáží dodat každé stěně patřičný “šmrnc”, umí také překrýt drobné nesrovnalosti na zdech a chrání před hlukem z okolních bytů. Tapety jsou navíc prodyšné, a tak pod nimi nevzniká vlhkost a plíseň.

Zdi plné barev a vzorů

Moderní tapety mají úplně odlišný vzhled, díky kterému se máte možnost ve svém interiéru dostatečně výtvarně vyjádřit až vyřádit. V nabídce jsou pestré, syté a výrazné barvy, rozmanité motivy či plastické vzory. Velmi oblíbené jsou například fototapety, květinové dekory, grafické či retro vzory typické pro 30. nebo 60. léta. Pro dětské pokoje se vyrábí tématické tapety s oblíbenými dětskými vzory. V luxusních interiérech zase vyniknou tapety s dekorativními vzory ve stylu zámeckých interiérů kombinované s minimalistickým moderním designem. A když se vám tapeta přestane líbit? Jednoduše ji vyměníte za novou.

Jak si vybrat tapetu

Efektní výsledek závisí i na výběru konkrétní tapety. Reliéfní a ražené tapety se hodí na nerovné zdi, na kterých by hladké tapety nerovnosti ještě více zvýraznily. Pokud si budete tapety lepit samy, je vhodné volit tapety s nepravidelným nebo žádným potiskem. Usadit vzory přesně tak, aby na sebe navazovaly, vyžaduje ruku zkušeného profesionála.

 

Když vybíráme barvu do bytu, bereme v úvahu tak velikost jednotlivých pokojů. To samé platí i pro tapety. Zde platí, že výrazné a velké vzory místnost opticky zmenší. Světlé barvy pokoj zvětší a prosvětlí. Tmavší barvy a odvážnější odstíny navozují pocit intimnosti.

 

Při výběru tapety dbejte i na materiál, z něhož je tapeta vyrobená:

  • Vinylové tapety jsou omyvatelné. Proto se používají v místnostech, kde mají nahradit obklad (např. kuchyň, koupelna, WC).

  • Papírové tapety jsou nejlevnější a mají nejkratší životnost. Hodí se do místností, kde se tapety mění častěji (např. dětský pokoj).

  • Textilní tapety se vyznačují stylový vzhledem vhodným do reprezentativních místností, jako je obývací pokoj či kanceláře. Skvěle zahladí nerovnosti na stěnách a rovněž dokáží tlumit zvuk.

  • Vliesové tapety se rovněž hodí do vlhčích místností s tím, že pro jejich nanesení není potřebné lepidlo. Snáze se také sundávají.

  • Fototapety mívají více originální design. Navíc je možné si objednat tapetu s vlastním návrhem a použít tak svou fotografii.

Nebojte se tapetování aneb jak změnit interiér k nepoznání

Starší aktuality

Archiv aktualit