Máte malý byt? Poradíme vám, jak vybrat sedačku

Čtvrtek 04. leden 2018 | RSS
Autor: Monika Šaríková

Ne každý má možnost bydlet v prostorném bytě, ať už jsou důvody jakékoliv. V mnoha případech tak obývací pokoj zastává také pracovnu, čtecí kout či dokonce ložnici. Někdy je ale obývací pokoje prostě jen malý. Jedno však mají všechny obývací pokoje společné - sedací soupravu. Výběr vhodné sedací soupravy do menšího obývacího pokoje vám usnadní následující pravidla.

Tato sedačka je sice krásná, v malém bytě ale nepraktická

Zdroj: Nejlepší-nábytek.cz

Na rohovou sedačku zapomeňte

Nová sedací souprava by v žádném případě neměla překážet v pohybu nebo zabírat polovinu a více obývacího pokoje. Rozlučte se tedy s myšlenkou na širokou rohovou sedačku s rozložitým sofa pro šest lidí. Vhodná není ani kombinace trojmístné a dvoumístné sedačky a křesla.

Do menšího bytu je prostě lepší menší sedací souprava nejlépe multifunkční. Nejlepší volbou do malých bytů jsou praktické rozkládací sedací soupravy s úložným prostorem uvnitř. Klidně mohou být i rohové, jen volte užší a méně robustní modely.

Tato sedačka je do menšího bytu vhodnější. A navíc je rozkládací.

Zdroj: Nejlepší-nábytek.cz

Křesla nahradí taburety

Malá sedačka je sice praktická, kam ale usadíte návštěvu? Křesla nahradí menší taburety, která využijete při pohodlném sezení pod nohy, ale i pro návštěvu. Navíc většina taburetů rovněž nabízí menší úložný prostor. Pokud si přece jen přejete alespoň jedno křeslo, opět sáhněte po méně robustním modelu. Dnes jsou na výběr moderní krásná křesílka, která nezaberou mnoho místa, a přesto jsou velice pohodlná.

Taburet fungují jako podnožky, křesílko i úložný prostor.

Zdroj: Nejlepší-nábytek.cz

Světlé barvy vedou

Barvy mají úžasnou moc ovlivňovat naše vnímání prostoru. Zatímco tmavé barvy prostor optický zmenší, světlé barvy jej dokáží zvětšit a jakoby projasnit. U menších místností je žádoucí druhá varianta. Sedací souprava by neměla místnost opticky zmenšovat, proto volíme světlé barvy. Nemusíte se bát, že byste byli “out”. Módní jsou totiž příjemné pastelové barvy i vzory. Světlé barvy prostě letí.

Toto barevné pravidlo platí pro vybavení menších bytů všeobecně. Pokud se bavíme o obývacím pokoji, celý by měl být zařízený spíše ve světlejších barvách. To platí zejména pro větší kusy jako sedačka, koberec, nábytek, závěsy apod. Pokud přece jen trváte na tmavších barvách, doplňky to jistí. Na světlou sedačku vyberte tmavší nebo vzorované polštářky, které na sebe strhnou veškerou pozornost. A hostům bude velikost vašeho bytu rázem šumák.

Pastelové tóny opticky zvětší byt a projasní místnost

Zdroj: Nejlepší-nábytek.cz

Multifunkční sedací soupravy se hodí

Už jednou jsme zmínili pojem multifunkční sedačky. Do větších bytů nejsou potřeba, ty mají dost svého vlastního úložného prostoru. V malém bytě se však každý prostor navíc cení. Sedací soupravy mohou sloužit nejen pro sezení, ale také například pro spání. Rozkládací varianty jsou praktické a návštěvu máte kam uložit.

Dalším plusem sedací soupravy jsou úložné prostory navíc. Ty mohou mít i rozkládací sedačky. Uložíte do nich například lůžkoviny, které tak budete mít vždy po ruce. Při výběru sedačky vždy myslete na to, co od ní očekáváte. Takový nákup totiž s největší pravděpodobností nebudete opakovat každý rok.