K Vánocům patří stylová vánoční výzdoba

Čtvrtek 15. prosinec 2016 | RSS
Autor: Monika Šaríková

Blížící se Vánoce nám kdysi připomínala pořádná sněhová nadílka a mrazivé dny. Ta je rok od roku slabší a standardem se v našich končinách stávají spíše “Vánoce na blátě”. Alespoň, co se měst týče. Ovšem, pokud netrávíte Vánoce na horách, kde je bílá sněhová pokrývka ještě běžnou věcí. Vánoce nám bláto a pochmurné počasí těžko připomene. Můžeme tak učinit ještě pomocí stylové vánoční výzdoby. Nechte se inspirovat i vy.

Zvolte si styl

Stejně jako u všeho ostatního je dobré zvolit si jeden styl, kterého se při výzdobě budete držet. Zpravidla se jedná o barevnou kombinaci a opakující se základní prvky. Styl se může odvíjet do vybavení interiéru a také od atmosféry, které chcete svému domovu na letošní Vánoce vdechnout. Může jít jak o moderní, hravý, veselý, tak i tradiční a rustikální styl. Mezi oblíbené vánoční barvy patří především zlatá, stříbrná, červená, zelená a modrá. Ale vybrat si můžete jakoukoliv barvu či barevnou kombinaci, která se vám líbí. Fantazii se meze nekladou.

                  


Nejoblíbenější barevné kombinace 

Nebojte se živého materiálů

Pro vánoční výzdobu sáhněte po “živém” materiálu, jako jsou květiny, cibuloviny, mech, vavříny, sasanky, dřeviny, jehličnany. A doplňte je neživými materiály, mezi které patří skořice, sušené plátky ovoce, koriandr, lesklé koule, zvonky, stuhy, svíčky, látky apod. Popusťte fantazii při tvorbě jednotlivých aranžmá.

 

TIPY:

  • Ze silnějších látek a barevného papíru snadno vystřihnete typické vánoční motivy – hvězdy, vločky, sněhuláky, anděly, stromečky či komety.

  • Nazdobené perníčky zavěste na nitě do oken a vytvořte tak originální vánoční závěs.

 

Papírový andělíček je pěknou ozdobou

 

Základním aranžmá je samozřejmě adventní věnec se čtyřmi svíčkami, které poctivě odměřují čas blížícího se Štědrého večera. Menší věnce lze zavěsit na vstupní dveře a na okna či položit na stolky. Na stolky, poličky a do oken můžete použít další vánoční aranžmá, jako jsou ozdobené větvičky, květiny či vánoční světýlka. A skvělým aranžmá jsou samozřejmě nazdobené talíře s vánočním cukrovím.

 

I obyčejný talíř s cukrovím může vypadat neobyčejně

 

Hlavní dominantou vánoční výzdoby je samozřejmě vánoční stromek. Nejlepší variantou je pěkný živý strom, jehož vůně postoupí celý byt. Ozdoby na vánoční stromeček si můžete zakoupit a pokud máte čas a chuť, tak si jej můžete vyrobit i vlastní doma a zapojit tak celou rodinu. Jako materiál se nabízí sušené rostliny, ovoce, ořechy, koření, šišky, třpytivé doplňky, barevný papír, bonbóny apod.

 

TIP na vánočního sněhuláka z obyčejné žárovky. Udělejte si jej doma sami a inspirovat se můžete i dalším nápady.

Pár šikovných tipů, jak navodit tu správnou vánoční náladu

  1. První známkou blížících se Vánoc je adventní věnec.

  2. Nezapomeňte na svíčky a svícny, které dodají jemné osvětlení. Menší svíčky se hodí na okenní parapet, vysoké a štíhlé svíčky na štědrovečerní tabuli.

  3. Závěsné dekorace podtrhnou vánoční náladu. Větévky, zvonečky i věnce pověste na dveře, okna i na nábytek.

  4. K výzdobě se hodí i stuhy, a to nejen na dárky. Mohou být různé velké a barevné a stojí jen pár korun. Ozdobit jimi můžete květináče, židle i zábradlí.

  5. Dekorativní vázy naplněnými ořechy a sušeným ovocem s hřebíčky a skořicí jsou rovněž skvělou vánoční dekorací.

  6. Napečené perníčky lze dekorativně naskládat na talířky, ale i zavěsit na vánoční stromeček. Stejně tak ořechy a sušené ovoce.

  7. Středem pozornosti je bohatě zdobený vánoční stromeček.

  8. Ke štědrovečerní náladě patří i krásně prostřený stůl. Nemusíte mít hned speciální vánoční prostírání, postačí bílý ubrus, dekorativní ubrousky a vkusně barevné doplňky.