Jak zařídit pracovnu

Neděle 21. únor 2016 | RSS Feed
Autor: Renata Šindelářová

Na první pohled se zdá, že do každé pracovny patří stůl a židle. Nic víc není třeba. Ve skutečnosti ale je, atmosféru pracovny dotváří spousta dalších drobných detailů, které mají vliv na to, jak se v tomto prostoru budete cítit.

Pracovní stůl

Před pořízením pracovního stolu je zcela nejklíčovější si dobře rozmyslet, na co všechno se bude používat. Zapomeňte na prvoplánový účel a zkuste popustit svou fantazii. Když už jednou tento prostor budete mít, k čemu dalšímu ho ještě můžete začít používat v budoucnu? Je možné, že si v budoucnu pořídíte k počítači tiskárnu nebo tablet? V podobném duchu popřemýšlejte nad potřebností šuplíků. I když to zpočátku třeba vypadá, že je nepotřebujete, ve skutečnosti se ani nenadějete a všechny zásuvky budou plné. Volte vždy raději více než méně.

Ještě než stůl pořídíte, popřemýšlejte nad tím, kde by mohl ideálně stát, aby k němu mělo přístup přirozené světlo. Zároveň vám však nebude příjemné, pokud byste seděli zády ke dveřím. Pokud nemáte jinou možnost a budujete pracovní kout v rohu místnosti nebo jiném prostoru bez dostatku přirozeného světla, volte alespoň světlý nábytek s výrazně světlými doplňky a obzvláštní pozornost věnujte kvalitní lampičce. Pokud ale máte tu možnost, určitě raději upřednostněte místo, kde je dostatek přirozeného světla. Ulevíte tak nejen svým očím, ale i své psychice.

Nezapomeňte na to, že zásadním parametrem stolu je jeho výška. Abyste se vyhnuli budoucím zdravotním problémům, je třeba dbát na to, aby když u stolu sedíte, zaujímaly kolena a lokty pravý uhel. Často se toho dá docílit jedině tehdy, jestliže má stůl výsuvnou desku na klávesnici.

Pracovní židle

Z posledně jmenovaného důvodu je podstatnou vlastností židle její polohovatelnost. Praktická jsou kolečka, která vám usnadní pohyb, upřednostněte tedy při výběru rozhodně moderní židle do pracovny před klasickými. Uvědomte si, kolik času budete ve skutečnosti na této židli trávit, a upřednostněte pohodlí před úsporou. Vyzkoušejte si židli, kterou si chcete koupit. Investice podporující vaše zdraví se vám několikanásobně vrátí.

Nábytek do pracovny

Pokud není váš počítačový stůl se židlí jen pracovní kout v jiném prostoru, budete do pracovny potřebovat i další nábytek. Aby vám to ladilo, nejsnadnější cesta je koupit bytovou sestavu nábytku do pracovny. Obvykle si v rámci ní můžete zvolit, jaké kusy nábytku chcete a jaké ne. Pokud pořizujete každý kus extra, zjistěte si přesně typ dřeva prvního kusu a ostatní vybírejte podle něj. Kromě klasických skříněk a knihovny zvažte pořízení relaxační zóny s křesly či gaučem. Tyto doplňky vytvoří už jen svou přítomností z každé pracovny příjemné zázemí.

Doplňky

Pro každý prostor je důležitý, aby se v něm dotyčný cítil dobře. Nepodceňujte to jen proto, že budete v místnosti "jen pracovat". V negativně naladěné místnosti se vám bude pracovat špatně. Dolaďte užitečnost místnosti drobnými detaily, které osvěží prostor. Dobrým doplňkem moderní pracovny je kromě nezbytných květin třeba i hi-fi souprava. Prostor velice osvěží pozitivně laděný obraz či akvárium. Velmi praktická je nástěnka pro poznámky, motivující je zase diplom dokazující vaše dosavadní úspěchy. Aby se vám lépe soustředilo, volte do pracovny matné a nevýrazné barvy, ideální je zelená. Rušivě působí červená, oranžová, okrová.

Jak zařídit pracovnu

Starší aktuality

Archiv aktualit