Jak zařídit dětský pokoj prakticky i hravě

Středa 22. červen 2016 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

Ve svém dětském pokoji stráví dítě mnoho let. Bude si v něm hrát, učit se a věnovat se svým zálibám. Podle toho by měl pokoj vypadat. Dětský pokoj si však jinak představuje malé batole, jinak předškolák a úplně jinak puberťák. Jak tedy pokoj zařídit tak, aby vás každou chvíli nečekala kompletní výměna nábytku a dalšího vybavení?

 

Dítě roste a s věkem, se mění jeho požadavky. Zatímco kojenci je úplně jedno, zda nějaký pokoj má, male dítě ocení barevný koberec s vyznačenými silnicemi pro autíčka a dospívající puberťák si zase bude přát něco více “decentnější” nebo možná naopak “dekadentnějšího”. Nikdy ne však autíčka. Zařizování dětského pokoje je proto dobré věnovat péči hned na začátku. Dobře uděláte, budete-li poslouchat i jeho přání.

I nábytek může “růst”

Pokud nechcete každý rok investovat do nového zařízení dětského pokoje, vyplatí se tzv. rostoucí nábytek. Zakoupit je možné přebalovací pult, který lze přeměnit v komodu, rostoucí stůl i židli.

 

Základem dětského pokoje by měl být vždy stůl, ergonomická židle a prostorná skříň. Tento nábytek, je-li dostatečně kvalitní, může s dítětem prožít jeho dětství i komplikované dospívání. I proto je vhodnější volbou nábytek provedený v neutrální barvě. Sáhnout můžete například po bílé nebo přírodní barvě dřeva. Oboje lze kombinovat absolutně s čímkoliv.

 

Vraťme se ale k požadavku na kvalitu. Při výběru nábytku se zaměřte na materiál. Dřevo je vždy dobrou volbou. Vypadá dobře, je pevný a navíc příjemný na dotyk. Ale ani laminát či dýha není chybou. Vedle materiálu je především důležité zpracování. Dětský nábytek by měl být opravdu bezpečný. Nehodí se ostré rohy, nekvalitní kování ani vyčuhující šrouby. Děti nejsou zrovna jemné, a tudíž by nábytek měl snést chování malého divocha.

Zapomeňte na nudu

Strohá může být ložnice nebo obývací pokoje, nikoliv však “děcák”. Neutrálně barevný nábytek není překážkou. Barevně se můžete vyřádit na doplňcích, jako jsou koberce, nejrůznější krabice a závěsně boxy na hračky, nástěnky, povlečení či stěny pokoje, které lze barevně vymalovat a použít můžete i plakáty oblíbených hrdinů. Kdysi milovaného krtečka stačí později vyměnit za populárního zpěváka či herce a spokojenost je na obou stranách po celou dobu.

 

Různé doplňky, skládanky, úložné prostory, úkryty, domečky, obrázky, to vše učiní z dětského pokoje něco speciálního a navíc to pomáhá rozvíjet i jeho schopnosti a dovednosti. Zajímavou volbou jsou například speciálně vymalované stěny, na něž jde malovat a psát. Dítě tak může rozvíjet svou fantazii a kreativitu bez obavy, že za pomalovanou zeď dostane na zadek.

Puberťák už není malé dítě

Asi největší rozdíl panuje mezi dětským pokojem malého a dospívajícího dítěte. Zatímco malé dítě vyžaduje především velký prostor pro hraní a je mu zcela jedno, zda je postel modrá nebo puntíkovaná, puberťák ocení soukromí a absenci všeho, co by připomínalo jeho roztomilé dětství. Takže ne, i když je koberec s krtečkem stále pěkný a zachovalý, dejte ho pro dobro celé rodiny pryč. Daleko více ocení, když jej vezmete na nákup, a společně se podíváte po nějakém trendovém doplňku.

 

 

 

 

 

 

 

Jak zařídit dětský pokoj prakticky i hravě Jak zařídit dětský pokoj prakticky i hravě

Starší aktuality

Archiv aktualit