Jak vybrat vhodnou postel pro seniory?

Pondělí 10. říjen 2016 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

Možná i vy často slýcháte babičku či dědečka stěžovat si na špatný spánek a nepohodlnou postel, z níž se mu špatně vstává. Pokud jim chcete udělat radost a umožnit jim kvalitnější spánek, problém alespoň zčásti vyřeší novásprávně vybraná postel. Jak na to?

 

 

Snadnější uléhání i vstávání

Hlavní rozdíl mezi klasickou postelí a postelí pro seniora spočívá ve výšce. Ta by měla záviset na výšce postavy. V případě seniorů by se měla ideální výška postele pohybovat mezi 55 až 65 cm s tím, že hrana matrace by měla sahat pod hýždě. Díky tomu se nebudou muset příliš shýbat a namáhat tak kyčelní klouby. V momentě, kdy usednou na postel, by se jejich nohy měly dotýkat země celou plochou a kolena by měly mít ohnuté zhruba v pravém úhlu.

Zdravotně nezávadné materiály

Postel pro seniory by měla být stabilní, aby se nekývala, a senior se mohl bezpečně opřít o bočnici. Postel by rovněž neměla mít žádné ostré hrany, aby se senior nezranil. Důležitý je tedy i výběr materiálu, z něhož je postel vyrobená. Asi nejvhodnější bývá postel z masívu, který je na omak příjemnější než odolnější kov. Pro povrchovou úpravu je ideální klasický zdravotně nezávadný a voděodolný lak.

 

Použité materiály by měly být snadno omyvatelné, aby je šlo snadno umýt od nečistot. To platí jak pro samotnou postel, tak i pro ostatní materiály. Důležitý je potah, který by měl být s ohledem na horší zdravotní stav prodyšný, termoregulační, antialergický a antibakteriální. Vyrábí se i potahy, které jsou velmi jemné, příjemné na dotky a mohou obsahovat výtažky z aloe vera.

Matrace pro seniory

Také matrace by měla splňovat individuální nároky seniorů. Ohled je třeba brát zejména na jejich fyzický a zdravotní stav. Správně vybraná matrace by měla seniorovi zajistit vhodné rozložení váhy a snížit tlak na organismus. Rozhodně nesmí bránit v pohybu na posteli. Pro seniory jsou asi nejvhodnější matrace vyrobené ze studené pěny nebo latexu.

 

Pokud je senior ze zdravotních důvodů nucený trávit na lůžku více času, sáhněte po tzv. antidekubitní matraci. Brání vzniku nepříjemných proleženin. Aby senior nesjížděl z postele a nehrozil mu pád, měla by mít matrace ztužený obvod. Díky tomu senior nesklouzne z lůžka a tužší materiál mu navíc poskytne lepší oporu při vstávání.

Jak vybrat vhodnou postel pro seniory? Jak vybrat vhodnou postel pro seniory?

Starší aktuality

Archiv aktualit