Jak vybrat sedací soupravu do každého bytu

Úterý 13. září 2016 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

Trendy v bydlení a vybavení domácnosti se mění každým rokem. A platí to i pro sedací soupravy Jednou letí pohodlné rohové sedačky, jindy se do centra pozornosti dostávají zajímavé retro kousky. Není špatné se aktuálními trendy inspirovat. Sedačka je přece dominantou každého obývacího pokoje. Jelikož ji však nekupujete každý rok, je vhodné vybrat takový model, který bude ladit s ostatními interiérovými prvky.

Na velikosti sedačky záleží

V první řadě je důležité zvolit správnou velikost sedačky. Velké a prostorné sedací soupravy jsou sice pohodlné a příjemné. Avšak rozhodně by neměly zabrat celý obývací pokoj, aby se v něm nedalo bez problémů pohybovat a nezbýval prostor pro další nábytek. Do větších interiérů se tedy rohové sedací soupravy nebo sedačky ve tvaru U hodí. Místnost hezky zaplní a opticky rozdělí.

 

Prodejna nábytku v Lounech - Nejlepší nábytek

 

Pokud však vlastníte menší byt, je lepší sáhnout po klasičtějším tvaru sedací soupravy. Posezení pro více lidí lze vyřešit vhodnými doplňky, jako jsou například menší křesílka nebo taburety, který jinak poslouží jako pohodlná podložka pro unavené nohy. Nedostatek prostoru lidé řeší pomocí rozkládacích sedaček, které mohou posloužit jako klasická postel nebo příležitostné lůžko pro hosty.

Klasickou nebo rohovou? Toť otázka

Sedací soupravy obecně dělíme na klasické a rohové. Volit tvar byste měli podle dispozice místnosti, v níž bude sedačka umístěná. Jedná a ta samá sedačka bude jinak vypadat v malém panelovém bytě či ve velkém rodinném domě. Nemalou roli hraje také rozmístění ostatního nábytku, okna či osvětlení.

 

Pokud do budoucna uvažujte o stěhování do jiného bytu či dokonce domu, uvědomte si již nyní, že rohová sedačka do nového bytu nemusí zapadnout. Klasické sedačky 3+1+1 nebo 3+2+1 jsou v tomto případě daleko variabilnější a hodí se v podstatě do každého bytu. Myslete také na to, že sedačky nemusí vždy být u stěny a lze je umístit i do prostoru. Taková sedačka by samozřejmě měla být celočalouněná, tedy i potaženou zadní částí.

 

 Prodejna nábytku v Lounech - Nejlepší nábytek

 

TIP: Při výběru velikosti a tvaru sedačku myslete také na to, kolik lidí bude sedačku běžné užívat, zda máte často návštěvy, které je potřeba někam usadit, a zda na sedačce častěji sedíte nebo ležíte.

Jaký zvolit materiál, typ čalounění, výšku či barvu?

Pokud už máte jasno ve velikosti sedačky, vrhneme se na zbývající stejně důležité detaily. Velkou roli hraje pohodlí a vaše preference. Měkké čalounění je vhodné pro ty, kteří se rádi v sedačce “válí”. Vyšší lidé určitě ocení sedací soupravy s vyšším opěrákem, starší lidé zase dávají přednost tvrdšímu čalounění, z něhož se lépe vstává.

 

Dlouhé rozhodování vás čeká také při volbě materiálu. Pokud tedy nemáte svého favorita. Nadčasovým materiálem zůstává pravá kůže. Kožené sedací soupravy vydrží déle a nevyžadují nijak zvláštní údržbu. Na výběr však jsou i jiné materiály než kůže. Mikrovlákna připomínají semišovou useň a vypadají velmi exkluzivně. Dále se používá mikroplyš, žakár a žinylka. Tyto materiály jsou příjemné a dobře sají pot. S tím je však spojená náročnější údržba.

 

 

Nabídka barev a vzorů je více než pestrá. Vybírejte pečlivě a s rozumem. Kanárkově žlutá nebo červená jsou krásné a velice výrazné barvy. Budou se vám však stále líbit za pár let? Na paměti mějte, že do menších místností se hodí světlé odstíny, tmavé odstíny zase vyniknou v prostorných a hodně prosvětlených místnostech. Červené sedačky se zase brzy okoukají, a proto jsou vhodnější do kanceláří či jiných oficiálnějších prostor.

Jak vybrat sedací soupravu do každého bytu

Starší aktuality

Archiv aktualit