Jak vybrat nejlepší matraci pro kvalitní spánek

Středa 06. červenec 2016 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

V posteli strávíme téměř třetinu života, pokud tedy spíme oněch doporučovaných osm hodin denně. To, jak je náš spánek kvalitní, se podepíše i na našem zdraví. Během spánku lidské tělo odpočívá, regeneruje a nabírá síly 800na další den. K tomu potřebuje kromě vhodného prostředí i kvalitní matraci. Při jejím výběru je proto nutné zohlednit hned několik faktorů.

 

Na trhu existuje ohromné množství výrobců matrací, z jejichž nabídek si lze vybírat. Všichni přitom nabízí kvalitní matrace vyrobené z různých materiálů, přičemž každý samozřejmě tvrdí, že jeho matrace jsou ty nejlepší. Pro většinu lidí však hlavním kritériem zůstává cena, čemuž se nelze při neustále se zvyšujících cenách divit. A kvalitní matrace vyjde i na několik tisíc korun.

 

Pokud si tedy chceme dopřát kvalitní matraci pro kvalitní spánek a zároveň chceme ušetřit, nelze výběr jednoduše odbít první levnou matrací, na kterou si v obchodě lehnete. Levná matrace vás sice vyjde na pár set korun, ale bolavá záda a únava vám nedají spát. Proto byste výběru měli věnovat dostatek pozornosti a kromě ceny hledět také na její typ, použitý materiál a tvrdost.

Pružinová nebo taštičková?

Trh s matracemi se dělí na příznivce pružinových a taštičkových matrací. Vedle nich však existují i další stejně zajímavé typy. Seznamte se s nimi.

 

Výhoda pružinových matrací spočívá v tom, že poskytují potřebnou oporu celému tělu a páteři. Zároveň jsou dobře větratelné a navíc je lze položit na pevný podklad a nevyžadují tak koupi drahého roštu. Podobně jsou na tom i taštičkové matrace, které jsou pružné a přizpůsobí se každému tělu. Jejich zastánci vyzdvihují jejich ortopedické vlastnosti, elastickou a tvarovou stálost a dobrou vzdušnost. Stejnými vlastnostmi se vyznačují latexové matrace.

 

Velice přizpůsobivé jsou matrace z líné pěny, které dokáží zabránit vzniku proleženin. Elastická a tvarová stálost nechybí ani u matrací ze studené pěny, které jsou oblíbené pro dlouhou životnost. Pro alergiky jsou vhodné matrace z PU pěny (polyuretan) vyrobené z antialergického materiálu. Navíc jsou lehké a mají vynikající ortopedické vlastnosti.

Měkká či tvrdá?

Každý člověk má na tvrdost matrace jiný požadavek. Některým lidem se lépe spí na měkké matraci, další dávají přednost spaní na tvrdším podkladu. Výrobci matrací rozlišují 4 až 5 různých stupňů tvrdosti, takže si vybere opravdu každý včetně populární “princezny na hrášku”.

 

Matrace označované tvrdostí 1 jsou nejměkčí. Do této skupiny patří zejména latexové matrace a matrace ze studené pěny. Jsou elastické a pružné. Nejkupovanější jsou matrace s tvrdostí 2, které jsou měkké, ale již dokáží udržet páteř v jedné rovině. Jedná se například o matrace z PU pěny, matrace ze studené pěny a pružinové matrace. Matrace s tvrdostí 3 si vybírají mladší lidé a zejména pak muži. Patří sem pružinové matrace. Pro nejtvrdší matrace (stupeň 4 a 5) jsou používány vysoce odolné materiály. Opět je preferují muži anebo lidé s vyšší hmotností.

Na poloze záleží

Při výběru matrace berte v potaz nejen svou váhu, ale také nejčastější polohu, v níž spíte. Poloha totiž při výběru správné tvrdosti hraje zásadní roli. Například lidé, kteří spí na zádech, ocení spíše tvrdší matraci. Při poloze na boku nebo na břiše dochází k rozdílnému zatížení matrace a proto je vhodnější středně tvrdá matrace, která tělu poskytne dostatečnou oporu a zároveň se dobře přizpůsobí. Pokud však patříte mezi lidi, kteří během spánku polohy střídají, je lepší tvrdší matrace.

 

UŽITEČNÝ TIP: Matrace není levnou záležitostí, a pokud si přejte, aby vám vydržela opravdu dlouhá léta, pořiďte si zároveň s ní praktický chránič matrací. Ochrání matrací před znečištěním, opotřebením i bakteriemi a roztoči.

Jak vybrat nejlepší matraci pro kvalitní spánek

Starší aktuality

Archiv aktualit