Jak vybrat konferenční stolek?

Čtvrtek 10. květen 2018 | RSS
Autor: Monika Šaríková

Zdálo by se, že koupě konferenčního stolku je daleko snazší než výběr sedací soupravy nebo jídelního stolu. Není tomu tak. Konferenční stolek by měl nejen ladit s ostatním vybavením, ale měl by odpovídat i způsobu užívání. Myslet je tedy potřeba nejen na estetickou, ale také praktickou úlohu stolku.

Konferenční stolek patří k základnímu vybavení každého obývacího pokoje. Odkládáme na něj různé nezbytnosti, které chceme mít po ruce, a někdy i vlastní nohy. Na to, jak je maličký, od něho žádáme spoustu věcí. Mezi základní kritéria, na která bychom měli při výběru stolku myslet, patří vzhled, tvar, velikost, výška, materiál a samozřejmě kvalita provedení.

Správná výška je základ

Odhadnout správnou výšku konferenčního stolku není nijak složité, protože ji určuje sedací souprava. Konferenční stolek by měl být zhruba stejně vysoký jako sedačka. Rozdíl mezi deskou stolu a sedákem by měl být minimální. Plochu stolku bychom měli mít prostě neustále po ruce. A to znamená tehdy, pokud ji máme ve stejné výšce jako kolena.

Konferenční stolek nenahrazuje jídelní stůl. Slouží pouze k odkládání drobného občerstvení, knih, časopisů či ovladačů k televizi. Ke stolku bychom tedy neměli vzhlížet nahoru, neměl by překážet při konverzaci či sledování TV a zároveň bychom se k němu neměli příliš hrbit a pokládat věci téměř na zem.

Náš tip: Před nákupem si nejprve změřte výšku sedací soupravy a výšku, ve které se obvykle nachází vaše kolena při sezení. Vyhnete se tak situaci, že koupíte příliš nízký nebo naopak vysoký konferenční stolek.

Hrana konferenční stolku by se měla nacházet ve stejné výšce jako hrana sedáku.

Zdroj: Nejlepší-nábytek.cz

Ani malý, ani velký - prostě tak akorát

Co se týče tvarů, je nabídka konferenčních stolků velmi bohatá. Pořídit si můžete stolek různých velikostí a tvarů - obdélník, čtverec, kruh či ovál. Zde platí, že by měl ladit nejen se sedací soupravou, ale ohlížet byste se měli také na místnost, její tvar a velikost. Pořizovat si rozměrný stolek do miniaturního obývacího pokoje znamená, že jej budete muset složitě obcházet nebo posouvat. Určitě by neměl být větší než sedačka.

 

Při volbě velikosti konferenčního stolku je důležitá velikost sedačky i vaše aktivity. Zatímco někdo má na stolku pouze šálek kávy a jeden časopis, jiný si k sedačce bere téměř celou knihovnu. V každém případě by měl ideální stolek pojmout alespoň pár šálků a dezertních talířků. Zajímavou variantou jsou například dva menší stolky vložené do sebe, které lze v případě potřeby rozložit.

Náš tip: Do malých prostorů se hodí stolky rozkládací, vložené nebo stolky s úložným prostorem na časopisy, knihy a ovladače.

Sada tří stolků se hodí i do menších prostor. Mohou se používat zvlášť, a při větší návštěvě je užijete pohromadě.

Zdroj: Nejlepší-nábytek.cz

Sklo, dřevo nebo plast?

Dřevěné konferenční stolky jsou nadčasové, skleněné elegantní a plastové vysoce moderní. Výběr materiálu zpravidla volíme podle ostatního vybavení. Těžko si pořídíme lehký plastový stolek do interiéru, ve kterém převládá přírodní masivní dřevo. Robustní dřevěný stolek v rustikálním stylu zase nezapadne do minimalisticky vybaveného interiéru.

Za univerzální můžeme považovat skleněné stoly, které bývají kombinované s jinými materiály (dřevo, kov, nerez apod.). Skleněné stolky ale vyžadují každodenní údržbu, protože se velmi snadno “zapatlají”. Velký pozor si dávejte na různé detaily vyrobené ze zlata, mědi či mosazi. Nehodí se do každého interiéru a mohou působit kýčovitým až laciným dojmem. Lépe vypadá chrom a nerez v matné či lesklé úpravě.

Náš tip: Nejste si jisti? Vsaďte na jednoduchý čtvercový konferenční stolek vyrobený ze dřeva se spodní poličkou. Je praktický, vejde se do každého obývacího pokoje a dobře vám poslouží.

Klasika mezi konferenčními stolky může mít různou podobu.

Zdroj: Nejlepší-nábytek.cz