Jak vybrat jídelní set

Čtvrtek 24. březen 2016 | RSS Feed
Autor: Renata Šindelářová

Protože nejčastěji se celá rodina schází právě u jídla, je velice důležité, aby námi vybraný prostor k jídlu byl příjemný a pohodlný pro všechny. Pokud zařizujeme nebo renovujeme jídelní set, určitě nejprve dobře zvážíme, zda námi zamýšlené změny jsou pozitivní a dostatečné.

Zhodnocení prostoru

Jídelní kout se nejčastěji nachází v prostoru kuchyně nebo obývacího pokoje, kde je jeho umístění nejpraktičtější a nejlogičtější. Někdy máme k dispozici vyloženě jídelnu, která nabízí obrovské možnosti v kompletní jídelní sestavě, jindy je ale jídelní kout součástí jiného prostoru. Ať už máme jakékoliv možnosti, v první řadě je důležité světlo. Pokud není možné umístit jídelní set blízko okna, dbáme na dostatečné osvětlení prostoru a navíc jej projasníme i výběrem světlého nábytku a barvy zdí. Ovšem i pokud se stůl nachází blízko okna, nezapomeneme na osvětlení nad stolem, které je důležité za chmurných dní a v zimě. Pro jídelní prostor jsou nejvhodnější světlé a matné barvy. Chuť k jídlu vyloženě podporuje červená, oranžová a růžová. Naopak se vyvarujte modré, neboť ta chuť k jídlu snižuje.

Jídelní stůl

Nejdůležitější vlastností jídelního stolu je jeho velikost. Dobře zhodnotíme, kolik lidí a jak často se u nás schází či v několika dohledných letech se pravděpodobně scházet bude. Podle toho a v závislosti na možnostech prostoru pak volíme buď stůl menší, rozkládací nebo větší. Materiál musí ladit k ostatnímu prostoru, v domě s dominujícím dřevem bude stoleček na kovových nožkách působit mimozemsky. Volba materiálu je důležitá také kvůli praktičnosti. Skleněná deska stolu např. sice působí luxusně, ale klasická dřevěná se mnohem snadněji udržuje a je odolnější. Jaký zvolit tvar? Přestože více talířů naskládáme na stůl hranatý, příjemnější atmosféru a větší souznění (kruh je symbol rodiny a přátelství) do místnosti vnese stůl kulatý či oválný. Kulatý stůl ma navíc tu výhodu, že zabere méně prostoru a chybějící rohy sníží riziko dětských úrazů.

Vlastnosti židlí

Materiál a tvar židlí se samozřejmě bude odvíjet od výběru stolu. U židlí je velmi důležitý pohodlný sedák a opěradlo, které udělají každé posezení příjemnějším. Když se budete u stolu cítit fyzicky dobře, bude vám nejen více chutnat, ale také vaše diskuse budou měkčí a vstřícnější. I když si to vždy nepřipouštíme, vnímáme okolí všemi svými smysly. Pohodlné židle zkrátka zajišťují komfortnost.

Pár tipů

  • Dolaďte atmosféru jídelního stolu pěkným prostíráním.
  • Živá květina dodává jídlu sváteční nádech. Nemusíte řešit vždy jen vázou, můžete koupit petrklíč v malém květináčku.
  • Pro starší a nemocné je vhodný vyšší stůl i židle (sedák ve výšce poloviny stehen).
  • Poptejte u svého prodejce minimálně o dvě židle více, než kolik většinou potřebujete. Mít doma navíc pár židlí v záloze pro větší návštěvy se vyplatí.
  • Rohový jídelní kout ušetří místo, ovšem na každodenní použití není zcela praktický. Strávníci se musí složitě zasouvat dozadu.
Jak vybrat jídelní set Jak vybrat jídelní set

Starší aktuality

Archiv aktualit