Jak funguje moderní chytrá domácnost?

Středa 04. říjen 2017 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

S čerstvými novinkami ze světa chytré domácnosti jste se mohli seznámit na výstavě For Arch, která se konala na pražském výstavišti v Letňanech ve dnech 17. až 23. září. Například chytrý systém LOGO! dokáže ovládat vytápění, osvětlením, stínění a domácí wellness.

LOGO! pro zkušené uživatele i začátečníky

Známá společnost Siemens na výstavě představila produkt LOGO!, který je určený pro řízení inteligentních domů a průmyslových aplikací. Jedná se inteligentní relé, jehož prostřednictvím lze snadno propojit veškerou elektroinstalaci v domácnosti na internet a ovládat ji pomocí vyšší inteligence.

Připojit lze topný systém, okna, osvětlení, bazén i wellness. Veškerá připojena zařízení jsou jednoduše ovládána pomocí mobilní aplikace. Programovací software potřebný k zavedení systému je velmi jednoduchý a zvládne jej i naprostý laik. Zkušenější zákazník si zařízení zvládne dokonce naprogramovat.

Obavy o bezpečnost jsou v případě tohoto inteligentního zařízení zcela zbytečné. Společnost Siemens žádná soukromá data nevyžaduje. Zákazník má veškerá data neustále u sebe a nejsou s nikým dalším sdílena.

Ochrání před zloději a nakrmí kočku

Systém LOGO! je opravdu propracovaný. Lze do něj například nahrát předpověď počasí. systém data vyhodnotí a na základě výsledků snáze dopředu odhadnete, kdy je potřeba zatopit více a kdy naopak méně.

Chytrý systém se hodně naučí z každodenního chování svého uživatele. V případě, že nejste doma delší dobu, začne sám rozsvěcet a otevírat okna tak, že nikdo nepozná, že si právě užíváte na dovolené u moře stovky kilometrů daleko. Nemluvě o tom, že celou domácnost máte stále pod kontrolou. Před návratem můžete domácnost na svůj návrat připravit - zatopíte nebo připravíte pračku na praní.

Specialitou systému je schopnost nakrmit vašeho domácího mazlíčka. Když se například kočka vrátí domů ze svých toulek po okolí, systém vám okamžitě odešle zprávu. V aplikaci můžete rovnou zadat příkaz a kočka hned dostane krmení.

Na vzhledu záleží

Další firmou, která vyvíjí systémy chytré domácnosti, je česká společnost ABB. V její produktové nabídce narazíme na inteligentní systém nazvaný free@home. Podobně jako systém LOGO! ovládá běžné funkce jako ovládání topení, klimatizace, osvětlení či žaluzií. Všechny funkce je možné ovládat automaticky na základě časového plánu, teploty i pohybu.

Za zmínku stojí ovládací spínače, které splňují touhu zákazníků po klasice. Firma ABB nabízí speciální designové vypínače v několika řadách - Future linear, Solo a Solo Carat. Systém lze také ovládat pomocí dotykového panelu s uhlopříčkou 7”. Displej umožňuje zobrazení až 16 ovládacích prvků, s nimž lze nastavit a řídit jednotlivé zařízení i celé scénické režimy.

Chytrý systém lze samozřejmě ovládat prostřednictvím mobilní aplikace nahrané v chytrém telefonu či tabletu. Tento způsob je nejpraktičtější v tom, že celou domácnost lze jednoduše ovládat z kterékoliv části domu nebo na dálku odkudkoliv na světě. Ať už budete doma ve své ložnici nebo na pláži na Bali.

 

Jak funguje moderní chytrá domácnost?

Starší aktuality

Archiv aktualit