IFA 2016: Lednička s Windows 10 a vysavač, který se neztratí

Pátek 30. září 2016 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

Veletrh IFA 2016 je doslova žní technologických novinek, zajímavostí a perliček. Jednotlivé firmy se předhání a každá se snaží přijít s něčím opravdu revolučním. Nejedná se přitom pouze o počítače, mobilní telefony či tablety, ale také o různá inteligentní řešení do domácností. Nás konkrétně zaujaly novinky v podobě ledničky vybavené Windows 10 a vysavače, který se sám přihlásí. A také psí a kočičí chůvičky, které předčí ty lidské.

Chytrá lednička s dotykovou obrazovkou

Inteligentní ledničky se již nějakou dobu vyrábí a prodávají. Mezi veřejností se zatím příliš neuchytily a stále se více prodávají tradiční ledničky. Změnu možná přinese novinka od společnosti LG. Na veletrhu IFA představila LG velmi netradiční zatím nepojmenovaný model ledničky, jejíž součástí je ohromný 29” dotykový displej s operačním systémem Windows 10.

 

Vnitřek ledničky vás ničím speciálním nepřekvapí, pořád je to stará dobrá lednička sloužící k uchovávání potravin. Tato lednička však nabízí jiné zajímavé funkce. Aplikace je možné stáhnout přímo do ledničky a některé jsou dokonce vytvořené na míru tohoto modelu. Vybrat si tak můžete například aplikaci, která umí sestavit nákupní seznam potravin nebo vám navrhne vhodný recept na základě potravin, které se v ledničce právě nachází.

 

A pokud u ledničky trávíte více času, můžete na dotykovém displeji surfovat po internetu, jak se vám zlíbí. Systém je vybavený prohlížečem Edge. Kromě praktických aplikací určených přímo pro ledničku, lze využívat tak jiné aplikace – například pro přehrávání hudby.

 

Chcete ji? Bohužel si budete muset ještě pár měsíců počkat. Tato superchytrá lednička od LG by se na trhu neměla objevit dříve než před koncem letošního roku a to pravděpodobně pouze na americkém trhu. K nám tedy dorazí ještě o něco později. Stanovena dosud nebyla ani cena.

Když vysavač, tak chytrý

Robotické vysavače už dávno brázdí v bytech a za sebou zanechávají absolutní pořádek. Stále je však možné chytré vysavače posunout a další level dále. Například společnost Neato představila novinku, jíž je vysavač s připojením na Wi-Fi a pokročilou schopností orientovat se v prostoru. Jednoduše řečeno umí označit místo, kde se zrovna nachází.

 

Vysavač se průběžné stará o úklid v jednotlivých místnostech. Snadnou orientaci umožňují kombinovaná čidla a laserové snímání. Je však schopen reagovat i na nové překážky (např. hračky, oblečení, obuv apod.). Na jedno nabití zvládne “pracovat” až 120 minut. V případě, že se vysavač ztratí, jej snadno najdete díky jeho schopnosti lokalizovat se.

 

Model Botvac D5 Connected stačí připojit k domácí Wi-Fi sítí. Od toho okamžiku je možné vysavač sledovat a ovládat pomocí jednoduché aplikace v mobilním telefonu. Někdy stačí vysavač jen zapnout i vypnout nebo jej můžete poslat do konkrétní místnosti. Aplikace nabízí rozmanité možnosti ovládání a nastavení a také statistiky čištění. Ovládat vysavač je možné nejen z mobilního telefonu, sledovat jej můžete i prostřednictvím chytrých hodinek.

 

Vysavač už je na trhu a můžete si jej zakoupit třeba okamžitě. Jeho cena se pohybuje kolem 19 000 korun.

Perlička na závěr: Psí a kočičí chůvičky

A ještě jedna perlička z veletrhu. Společnost ACER zde hrdě oznámila novinku o akvizici Pawbo, výrobce psích a kočičích chůviček. Divili byste se, ale toto zařízení umí rozhodně více než běžné dětské chůvičky. Se svým čtyřnohým800 kamarádem si můžete “vzdáleně” pohrát. Stačí si stáhnout mobilní aplikaci a pohybem po displeji můžete ovládat laserové ukazovátko, které bude rozpustilé kotě honit po pokoji. Nebo ťuknete na tlačítko kostičky a z chůvy se vysypou pamlsky. Váš nový malíček se už nemusí doma nudit sám.

IFA 2016: Lednička s Windows 10 a vysavač, který se neztratí

Starší aktuality

Archiv aktualit