Eklektismus: Smícháním více stylů si vytvoříte originální domov

Pondělí 06. červen 2016 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

Ne každý si libuje ve strohém zařízení domácnosti, které sice bývá pěkné, úhledné a moderní, ale chybí mu originalita. Eklektismus znamená míchání rozličných stylů, historických slohů, nábytku, barev, materiálů i povrchových úprav, které nemají na první pohled nic společného. Výsledek však působí velice harmonicky, kompaktně a především zcela jedinečným dojmem.

 

Na přelomu 19. a 20. století se eklektismus objevil poprvé jako styl, jehož cílem bylo narušit předcházející strohá až chladná období. Jak tomu obvykle bývá, i tento styl bylo zpočátku brán jako krátkodoby projev “rebelství” bez budoucnosti. Podle odpůrců tito lidé neměli vkus a nedokázali si udržet vlastní styl. Eklektismus si však svou cestu v boji proti stereotypu a nudné průměrnosti na výsluní vybojoval. Díky němu se tu a sem objeví zcela osobitý a unikátní interiér.

 

Patříte-li i vy mezi kreativce bojující se současným unifikovaným vzorem ideální domácnosti, máte možnost si svůj byt či dům zařídit podle svého. Záleží pouze na vaši odvaze, touze experimentovat a smyslu pro detail. Inspiraci přitom naleznete v každém období. Avšak pozor! Eklektismus neznamená, že smícháte cokoliv vás zaujme. Eklektický interiér vyžaduje nejen odvahu, ale také potřebný cit a dobré plánování. Jinak bude výsledný dojem působit spíše rušivě než harmonicky a přirozeně.

Kombinace drahého i levného, starého i nového

Eklektismus je úžasný v tom, že poskytuje neuvěřitelný prostor. Nijak a ničím nelimituje a nepřikazuje. Kombinovat lze absolutně vše. Základem by měl být ideálně jeden prvek. Může to být jeden výrazný kus nábytku, například starožitná sedačka či obraz od slavného malíře, nebo specifická barevná kombinace procházející celým bytem. Pak už jen stačí sáhnout do různých stylů a vybrat si to “pravé”.

 

Nakupovat můžete v běžných obchodech, ale oblíbené jsou především starožitné obchůdky nebo bazary, kde lze narazit na jedinečné kousky. Cena u tohoto stylu nehraje žádnou významnou roli, důležitý je pouze výsledek. A tak si můžete vybírat mezi moderním i starožitným nábytkem či mezi luxusními a lacinými doplňky bez ohledu na to, zda to stojí desítky nebo tisíce korun. Oblíbené jsou přitom nejenom “staré” kusy nábytky, ale také etno či industriální styl, přírodní materiály, designové výstřelky od známých i neznámých umělců, obrazy, originální lampy či zajímavé a netradiční bytové textílie všech existujících barev a vzorů.

 

Barev a vzorů se nebojte. Právě naopk. Použití různých barev, vzorů či povrchových úprav hrají při tvorbě eklektického interiéru významnou roli. Klasické materiály, jako je dřevo, kamen a sklo lze kombinovat s betonem, kovem či plastem. Oblíbenými materiály jsou také kůže, juta, ale i porcelán. Textilie mohou být jemné, i hrubé, jednobarevné i pestře vzorované. Ani zde se odvaze meze nekladou, spíše naopak.

Eklektismus: Smícháním více stylů si vytvoříte originální domov

Starší aktuality

Archiv aktualit