Ecocapsule: Opravdu chytrý dům

Pátek 08. duben 2016 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

Zájem o nízkoenergetické a chytré domy roste po celém světě. Každou chvíli se v této oblasti objeví nějaká novinka. Jednou z těch opravdu zajímavých je speciální chytrý a soběstačný dům Ecocapsule, který v loňském roce představili slovenští architekti na výstavě ve Vídni. Tento roztomilý domeček bez výjimky oslnil celý svět.

 

V loňském roce byl chytrý dům Ecocapsule představen veřejnosti, k mání však bude až v roce letošním. Tvůrcem této revoluční novinky v nízkoenergetickém bydlení je známé slovenské designérské studio Nice Architects. Jeho tři hlavní výhody jsou zároveň jeho stručnou charakteristikou: nízkoenergetický, soběstačný a mobilní.

 

Mobilní? Ano, je to tak. Ecocapsuli si může pořídit doslova každý, ať už bydlí kdekoliv na světě, je totiž dokonale mobilní. Odvézt si ji můžete na přívěsu za svým osobním autem či v transportním lodním kontejneru. A můžete si tak splnit sen o bydlení mimo civilizaci “na konci světa” obklopeni pouze divokou přírodou, kde vám společnost budou dávat pouze lišky dávají dobrou noc.

Příliš malý? Nikoliv

Žít v domě velký jako přívěs? Na dovolené možná, ale po celý rok? Podle hrubého popisu se může zdát, že se jedná spíše o přechodné bydlení. Pro ty, kteří si vysnili pětipokojový byt či dům s ohromnou kuchyni a dvěma koupelnami, Ecocapsule asi nebude to pravé. Ti, kteří však touží po svobodném bydlení kdekoliv na světě, budou z tohoto soběstačného domku nadšeni.

 

Ecocapsule má totiž vše, co k bydlení potřebujete přímo v zakulaceném vajíčko připomínajícím domku o velikosti 8 m2 (rozměry: 4,5 metru na délku, 2,4 metru na šířku a 2,5 metru na výšku). Je zde praktická minikuchyňka, koupelna se záchodem a samozřejmě ložnice s praktickou výklopnou postelí. Na nedostatek úložného prostoru si rovněž stěžovat nebudete. Má jej dost a dostupný je jak zevnitř tak i zvenčí.

Absolutně soběstačný

Mnoho lidí si pomyslí, že se jedná o předražený (cena jistě nebude malá) karavan v novém moderním hávu. To však není úplně pravda, Ecocapsule je totiž energeticky absolutně soběstačná. Nepotřebujete žádné inženýrské sítě či kabely.

 

Součástí domku je výsuvná větrná turbína a solární panely umístěné na střeše domku. Společným silami nabíjí akumulátory, jejichž kapacita činí 9 744 Wh, což bohatě stačí pro osvětlení, ohřev vody, provoz běžné elektroniky i vaření. A pokud byste energií plýtvali, spotřebu za vás hlídá počítačový systém. Ten vás včas zarazí, budete-li neskromní.

 

Stěny domku mají navíc schopnost propouštět dešťovou vodu, kterou díky promyšlenému filtračnímu systému ukládají v nádrži skryté v podvozku.

 

NÁŠ TIP: Stále je co zdokonalovat i domáctnost může být chytrá - 3 typy pro Vaši chytrou domácnost

Ecocapsule: Opravdu chytrý dům

Starší aktuality

Archiv aktualit