Dřevěný zahradní nábytek jako nový. Jak na to?

Čtvrtek 07. duben 2016 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

S příchodem jara, teplejších a delších dnů začínáme vytahovat zahradní nábytek a oprašovat gril. Sezóna venkovních posezení opět začíná. Než ale přivítáte své přátelé na první grilovací party u sebe na zahradě, kritickým okem rychle zhodnoťte, zda váš zahradní nábytek nevypadá příliš omšelé. Obzvláště je-li vyrobený ze dřeva.

 

A pokud vypadá a zašedle, nevěšte hned hlavu. Nemusíte běžet koupit zbrusu nový a drahý zahradní nábytek. Stačí tomu původnímu dodat správnou povrchovou úpravu a lépe se o něj starat. Nábytek vám při správné péči vydrží mnohem déle. S několika dobrými radami proměnu starého zahradního nábytku zvládnete bez problémů sami.

Povrch nábytku je nutné nejprve opravit

Prvním krokem je kvalitní povrchová úprava, která předchází novému nátěru. Než nábytek natřeme, je potřeba jeho povrch důkladně očistit a odstranit veškerou mastnotu a prach. Zbavit se musíme také původní staré barvy. K tomu budeme potřebovat brusný papír nebo elektrickou brusku. S touto bude samozřejmě rychlejší.

 

Poté nábytek obrousíme dohladka a drobná poškození opravíme tmelem. Ani poté s natíráním nespěcháme. Vyspravovaný nábytek musí opravdu dobře proschnout, abychom opravu neopakovali za pár týdnů znovu. Je-li potřeba, přidáme na poškozená místa další vrstvu tmelu a opět zbrousíme dohladka.

Je lepší lazura nebo lak?

Jakmile je nábytek očištěný, zbroušený a suchý, můžeme přistoupit k novému nátěru. Vybírat si můžeme mezi různými typy povrchové úpravy, jako je lazura, lak, vosk či barva. Zda si vyberete vodou ředitelný lak, barevnou či přírodně tónovanou lazuru, je záležitostí vašeho osobního vkusu. Při výběru však berte v potaz, jakým povětrnostním vlivům je nábytek běžně vystavován. Krycí barva sice vytvoří silnější ochranou vrstvu, ale zakryje kresbu dřeva na rozdíl od lazury, který zvýrazní přírodní krásu dřevěného nábytku.

 

Jakmile bude nábytek suchý a budeme mít vybraný lak či lazuru, můžeme si připravit štětce. Jejich šíře by měla odpovídat velikosti materiálu. Je pravděpodobné, že budeme potřebovat více štětců na širší a užší plochy. Podle návodu od výrobce aplikujeme dvě a více vrstev nátěrů, přičemž každá vrstva musí zaschnout a popřípadě i lehce přebrousit.


Mezitím, než nově natřený zahradní nábytek uschne, můžeme jít začít připravovat pozvánky a menu na první jarní grilovací party.

Dřevěný zahradní nábytek jako nový. Jak na to?

Starší aktuality

Archiv aktualit