Domácí sauna přímo v bytě? Proč ne!

Čtvrtek 08. únor 2018 | RSS
Autor: Monika Šaríková

Venku opět přituhuje a teploty klesají hlouběji pod bod mrazu. Mít tak doma vlastní saunu! Bylo by skvěle se příjemně prohřát, aniž byste museli vyrazit do veřejné sauny přecpané lidmi. Inu, a co vám brání? Pro domácí použití jsou přece ideální infrasauny. Nabízí pohodlí a především soukromí.

Saunování je naprosto úžasný způsob relaxace, který prokazatelně svědčí zdraví i psychické pohodě. Nejvíce saunování holdujeme během zimy, kdy na nás doráží chlad a pochmurnou náladu podporuje nedostatek slunečního svitu. Sauna slunce a jeho hřejivé paprsky alespoň částečně nahradí.

Mít saunu je především pohodlné

Ve městech nouze o moderní veřejné sauny rozhodně není. Nabízí různé druhy saun, příjemné prostředí a další služby jako masáže. Jenomže spousta lidí veřejné sauny odmítá z pochopitelných důvodů. Je jim nepříjemná ztráta soukromí a všudypřítomná nahota. Co si budeme povídat, ne každý v sauně myslí na pohodlí ostatních.

Domácí sauna má hned několik výhod. Za prvé za relaxací nemusíte cestovat. Za druhé nepřijdete o soukromí a saunování bez přítomnosti cizích lidí si užijete mnohem více. Za třetí sami se rozhodnete, kdy si saunování užijete. A za čtvrté si saunování můžete zpříjemnit vlastním výběrem vonných esencí či používáním saunové kosmetiky. Další výhodou je možnost individuálního nastavení teploty, vlhkosti či osvětlení.

Tak o takové domácí sauně si můžeme nechat jen zdát. Infrasauny jsou naštěstí mnohem více dostupné

Výhody infrasauny

Na výběr jsou infrasauny různých velikostí. Vybrat si tak můžete saunu i do malého panelákového bytu. Máte-li atypický byt nebo atypické požadavky, nevadí. Saunu vám vyrobí na míru. Saunu také můžete mít v bytě, ale i venku na zahradě. Na zahrady jsou velmi oblíbené saunové sudy. Jednoduše řečeno, výrobci domácích saun nabízí různé velikosti, druhy, provedení i designy. Volit můžete mezi dřevěnou klasikou a moderním proskleným provedením.

Infrasauny jsou daleko méně náročné na místo a spotřebu elektrické energie než klasické finské sauny. Zatímco vyhřátí tradiční sauny trvá nejméně hodinu a půl, infrakabina je připravená za čtvrt hodiny. Pro většinu lidí mají infrasauny rovněž příjemnější klima od 40 do 60 stupňů. O teplo se zde starají speciální keramické zářiče fungující na principu soluxu. Cyklus prohřátí není nutné opakovat a potřebné není ani ledové ochlazení.

Domácí sauna je prostě pohodlná

Nenáročná montáž

Další výhodou zakoupené infrasauny je především nenáročná montáž. Vybírat můžete mezi samostojící a vestavěnou saunou. Jediné, co potřebujete, je prostor, kam saunu postavíte. Jedná se v podstatě o stavebnici, kterou si doma snadno sestavíte. Pak už jen potřebujete zásuvku na 230 V a můžete začít se saunováním.

Nemusíte žádat o stavební povolení a kvůli nové sauně zbourat polovinu bytu. Menší úpravy vyžadují pouze větší a výkonnější infrasauny, kde je nutné vyrovnat a izolovat podlahu dlažbou.

Standardní vybavení infrasaun zahrnuje keramická nebo karbonová topidla, manuální ovládací panel, kryty zářičů s povrchovou úpravou, interiérové osvětlení a teploměr. Lépe vybavené sauny mohou mít navíc digitální displej, přehrávač hudby i možnost ovládat saunu uvnitř i zvenku.

Domácí sauna - za kolik?

Cenu infrasauny ovlivňuje několik faktorů, zejména velikost sauny či materiál, ze kterého jsou vyrobené. Nejčastěji se používá kanadský jedlovec a cendr. Jedlovec nevoní vůbec, cedr je naopak oblíbený pro svou jemnou a příjemnou vůni. Oba druhy dřeva mají skvělé tepleně-izolační vlastnosti. Levnější infrasauny bývají z vnější strany laminované.

Pro jednu až dvě osoby lze sehnat pěknou infrasaunu o rozměrech 1,15x1,15x1,95 m okolo 15 tisíc korun. Ta se bez problémů vejde i do běžného panelového bytu. Ovšem větší sauny třeba pro šest osob už vyjdou několikanásobně dráž.