Doba, kdy nákupy budou rozvážet roboti, se blíží

Pondělí 31. říjen 2016 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

E-shopy zaměřené na dovážku potravin fungují již hezkých pár let. Nákup si zákazník jednoduše objedná a zaplatí on-line a během pár hodin mu jej přiveze šikovný a usměvavý poslíček automobilem nebo dodávkou. Od příštího roku vám nákup s největší pravděpodobností přiveze autonomní dovážkový robot. Rychle, ale bohužel bez úsměvu. Alespoň to tak tvrdí společnost Rohlik.cz, která plánuje využívat roboty od společnosti Starship Technologies.

Malý robot pro malé nákupy

Standardní forma rozvozu automobilem není úplně výhodná v případě menších nákupů s rychlým dodáním. Nejlepší je do dodávky naskládat více nákupy a ty pak postupně rozvézt zákazníkům. Pokud se však jedná o menší nákup v hodnotě do 300 Kč, je velice neekonomické poslat k zákazníkovi jedno auto, které nemá další cíl. Přesto se dovážkové společnosti snaží tuto službu dodržet.

 

Pomoci by jim v tom měli právě autonomní dovážkoví roboti, kteří by měli údajně snížit náklady na dopravu až o čtyřnásobek. Do budoucna by tak bylo možné nakoupit i za méně peněz, protože by se to firmám jednoduše vyplatilo. Náklady by se nezvýšily a logistika by se naopak velmi urychlila. Výsledkem by byl spokojený zákazník i e-shop.

Jak to bude fungovat?

Každý robot bude mít na starosti menší území s dojezdovou vzdálenosti maximálně do 3 až 5 kilometrů, v rámci kterého bude rozvážet zboží. Oproti běžným vozům budou moci jezdit zvláště k jednotlivým zákazníkům a po dodání zboží se opět vrátí do meziskladu. Meziskladem může být nejen konkrétní prostor, ale i samotná dodávka naložená více roboty. Dodávka zaparkuje na jednom místě a počká, než roboti rozvezou zboží a prázdní se vrátí zpět na místo.

 

V současné době jsou dovážkoví roboti ve fázi pokročilého testování. Minulý měsíc bylo dokonce možné prohlédnout si na vlastní oči dva modely na Staroměstském náměstí. Roboti jsou menší a vejdou se do nich zhruba tři tašky s nákupem. Jsou vybaveni spoustou kamer a moderní technikou, aby mohli co nejpřesněji snímat okolí.

Dovážka potravin za pomoci umělé inteligence

Roboti jezdí maximální rychlosti 6 km/ h, váží 15 kg a uvezou 10 kg zboží. Pro rozpoznávání objektů používají roboti podrobné mapové podklady, umělou inteligenci, GPS a další potřebné senzory. Pro komunikaci se zákazníkem jsou vybaveni mikrofonem a reproduktorem. Neustále jsou připojeni na internet, aby operátoři mohli včas vyřešit jakýkoliv problém.

 

Stejně jako lidé se roboti pohybují na cestách a chodnících a bez problému reagují na překážky zpomalením. Díky osvětlení jsou uzpůsobení i pro noční rozvoz zboží. Výrobci se poradili i s otázkou bezpečnosti. Robot je vyrobený z velice pevného plastu a jeho víko je možné otevřít pouze na dálku. K nákupu se tak může dostat pouze vybraný zákazník nikdo další.

Robotická dovážka již od roku 2017

Když vše vyjde dle plánu, zboží nám roboti začnou dovážet již na počátku příštího roku. První, kdo plánujete tuto službu využívat, je Rohlik.cz a to již v příštím roce. První dovážkoví roboti by se v ulicích měli objevit v prvním nebo druhém čtvrtletí roku 2017 a postupně by měli přebrat až 20 % všech objednávek.

 

Tento ideální plán hodně závisí na důkladné přípravě, která zahrnuje případné problémy s legislativou, stav podkladových map a samozřejmě i dostupnost robotů. Společnost, která roboty vyrábí, má nyní k výrobě připraveno pár kusů. Pokud by zájem projevilo více zemí, mohli by nastat zásadní problém s jejich nedostatkem. Teprve po zkušebním provozu plánuje společnosti zahájit hromadnou výrobu.

Starší aktuality

Archiv aktualit