Čtenářské křeslo "ušák" aneb poznejte pravé pohodlí

Pondělí 03. duben 2017 | RSS
Autor: Monika Šaríková

Nestárnoucí, krásná a pohodlná křesla se stále objevují v našich interiérech. Zatímco někdo opečovává o téměř starožitný kousek po svých prarodičích, jiný si vybral moderní ušák ze současné nabídky křesel. Vždy se však jedná o výrazný prvek v obývacím pokoji, který je třeba vybírat s velkou péčí.

Odkud ušák pochází?

V minulosti se pro ušák používalo označení “čtenářské křeslo” a přesně za tímto účelem se prodával. Ke čtení se totiž toto pohodlné křeslo skvěle hodí. K nám do českých zemí se čtenářské křeslo neboli lidově ušák dostal z Francie, jejíž obyvatelé jsou známí jako požitkáři a milovníci pohodlí a dobrých knih.

 

Přezdívku ušák tento typ křesla získal podle dvou typických oblouků po stranách křesla přesně v úrovni hlavy. Díky praktickým opěrkám - uším mohl člověk číst a klidně přitom usnout. Opěrky hlavy poskytují kvalitní oporu hlavy a krční páteře. Při náhlém usnutí se hlava pouze lehce opře o křeslo a nehrozí spadnutí hlavy nebo nepříjemné zkroucení celého těla. Ušák byl prostě vytvořen pro pohodlné čtení knihy.

Příliš velký kus nábytku do malého prostoru?

Zásadní nevýhodou ušáku je jeho velikost. V žádném případě jej nelze označit za subtilní kus nábytek. Právě naopak. Ušák je spíše robustní křeslo, které se hodí do prostorného obývacího pokoje. Má velké rozměry a vysoká opěradla, aby se do něj člověk zabořil. Vždy se jedná o výrazný kus, který se stane centrem pozornosti. To ale není vždy žádoucí.

 

Zejména malé prostory takové křeslo opticky ještě více zmenší. Řešení naštěstí existuje. Do menších obývacích pokojů se hodí ušáky vyrobené ze světlých materiálů. Nevhodné je také umístění do volného prostoru, kde zabere zbytečně mnoho prostoru a převezme veškerou pozornost na sebe. Lepší je ušák postavit do rohu pokoje. Společně s odkládacím stolkem a lampičkou vytvoří příjemný a nenápadný čtenářský koutek.

 

Jak si vybrat ideální ušák?

Vybrat si ušák je stejně důležité jako sedací souprava či kuchyňská linka. Důležité jsou dva faktory. Křeslo by mělo být pohodlné a mělo by zapadnout do interiéru. Na výběr svého vlastního čtenářského křesla nespěchejte, dejte si na času. Do obchodu jeďte odpočatí a v klidu, abyste výběru věnovali dostatek času a pozornosti. Nový ušák interiér oživí a poskytne vám při odpočinku skutečné odpočinek.

 

Do vybraného křesla se posaďte v oblíbené poloze a ujistěte se, že se vám sedí opravdu pohodlně. Pozornost věnujte také materiálu. Nabídka je opravdu pestrá a vybírat si můžete mezi ušáky z kůže, ekokokůže či látkového potahu. Právě u látkových potahů se výrobci křesel umí pořádně vyřádit a nabízí ušáky v zajímavém barevném provedení či se vzorem. Oblíbené jsou kostky, ale i květinový vzor. Nezapomeňte však, že křeslo by mělo zapadnout do interiéru, mělo by s ním přirozeně splynout a ne působit jako “pěst na oku”.