Co bude dnes k večeři? Zeptejte se ledničky!

Pondělí 05. březen 2018 | RSS
Autor: Monika Šaríková

Zejména ženy obrací oči v sloup při této každodenní obligátní otázce od drahé polovičky a rozverných dětí. Zatímco někdy nás nápad na skvělou večeři doslova cvrkne do nosu jako pověstné tři oříšky pro Popelku, jindy si lámeme hlavu marně. Co takhle na to jít chytřeji?

Nač projíždět knihy plné receptů, když se stačí podívat do ledničky. Lednička vám sice neodpoví, ale s pomocí chytrého telefonu vlastně ano. A když už víte, co bude k večeři, ušetřete si tu námahu a přenechte péči o vaření chytrému multifunkčnímu zařízení, které jídlo zvládne uvařit přesně na čas. To sice ještě není dokonalé, ale dejme tomu čas.

Ovládnou chytré aplikace i naše chuťové buňky?

Chytré spotřebiče už nejsou žádnou výjimkou. Kvůli vyšším cenám si je sice nemůže dovolit každý, ale to stejně jednou změní čas. Tak například celosvětově známý výrobce bílé techniky Whirpool se rozhodl usnadnit nám vymýšlení jídel pro každý den. Spojil se rozsáhlou databází receptů Yummly a vymyslel něco naprosto úžasného.

Nevíte co uvařit rychlého k obědu či k rodinné večeři? Měli jste náročný den a už vám chybí síla skočit na nákup? Do ruky stačí vzít chytrý mobilní telefon, otevřít ledničku a pomalu natočit vše, co se v ledničce v tu chvíli nachází. Aplikace rozpozná všechny potraviny v ledničce, bleskurychle projede databázi receptů a během sekundy vám vybere desítky vhodných receptů. Na vás už zbude vybrat si jídlo, na které zrovna dostanete chuť. Výběr vám usnadní možnost filtrování podle typu světové kuchyně i alergií či omezení, pokud nějaká máte.

Pokud máte domácnost vybavenou chytrými spotřebiči značky Whirpool, máte vyhráno. Aplikace toho totiž umí mnohem více. Receptem vás provede krok za krokem. Je-li to nutné, zapne například troubu, aby byla včas předehřátá na správnou teplotu. Po vynikající večeři stačí sklidit nádobí a dát pokyn myčce, aby po vás poklidila.

Přijde vám to jako skvělý nápad? Nejste jediní. Whirpool jej předvedl na veletrhu CES, kde za názornou ukázku vaření v chytré kuchyni získal ocenění.

Hrnečku vař! Dneska bych si dal…

Kdo by si nepamatoval kouzelný šáteček ze stejnojmenné české pohádky, který vykouzlil vše, na co jste jenom dostali chuť. Tak takový chytrý spotřebič ještě vynalezen nebyl. Bohužel. Trošku se k němu blíží multifunkční kuchyňský robot a hrnec Suvie, který údajně dokáže připravit a uvařit jídlo sám a bez pomoci. Jediné, co musíte udělat vy, je do něj vložit vaničky s předpřipravenými surovinami.

Na základě vložených surovin robot sám pozná, o jaké jídlo půjde. Sám nastaví potřebnou dobu, až přijdete domu, budete mít hotové jídlo téměř na stole. Robot umí jídlo udržet v chladu, vařit a péct, napouštět i vypouštět vodu, je-li potřeba. Maso se například připravuje ve vodní lázní (tzv. sous vide vaření).

Jedinou nevýhodou je fakt, že robot Suvie zatím umí pouze tři jídlo - krevety s květákem, masové koule s chřestem v rajčatové omáčce a kuře s těstovinami a zeleninou. Doufejme, že se zatím chudší repertoár brzy rozšíří. To bude hodně záviset na tom, zda o robota bude zájem. Zatím se totiž jedná o projekt.

Aby bylo možno robota začít vyrábět sériově, je nutné vybrat 100 000 dolarů. Tvůrci mají zatím na kontě polovičku. Pokud se jim podaří překročit hranici 750 000 dolarů, slíbili naprogramovat hlasové ovládání přes Alexu od Amazanu a Homepodod Google. K mání by měl být kouzelný hrnec na konci letošního roku cca za 600 dolarů.