Chytré novinky pro bezpečný domov

Úterý 25. červenec 2017 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

Bezdrátové IP kamery

Kamery jsou běžnou součástí kvalitního zabezpečení. Kromě ochrany před zloději nabízí i možnost mít přehled o dětech. Sehnat kvalitní kamery za rozumnou cenu do 2 000 až 3 000 korun není v dnešní době nemožné. Kvalitní kameru z Číny od méně známé značky dokonce koupíte zhruba za 1 500 korun. Lepší volbou je IP kamera EasyN za 2 900 korun. S ohledem na cenu je jasné, že nelze očekávat špičkové rozlišení drahých kamer. Nabízí však rozlišení 1280x720 pixelů a s tím už se pracuje docela dobře.

Instalace kamery je velmi snadná. Kameru stačí zapnout a propojit ji s mobilním telefonem. K tomu vám postačí stažená aplikace, v níž načtete čárový kód. Kameru lze poté jednoduše odkudkoliv ovládat. Jednou z užitečných funkcí je poplachový režim, který se spustí jako reakce na pohyb.

Pokud vám nevadí za kameru zaplatit cca 3 000 až 5 000 korun, sáhněte po kameře AirLive SmartCube 300W od výrobce AirLive. Kromě výrazně vyšší kvality obrazy nabízí další funkce a navíc získaná data ukládá do cloudu. Zvládá pořídit obraz ve dne i v noci, obsahuje senzory pohybu, čidlo na teplotu a vlhkost, mikrofon i reproduktor. Nabízí také funkce chytrého zvonku. Komplikovanější je však instalace kamery, která vyžaduje Internet Explorer. Zastarale působí také mobilní aplikace.

Hra světel odradí zloděje na dálku

Chcete-li zatajit svou nepřítomnost, vyzkoušet můžete také Hru světel od českého výrobce ELKO EP. Prostřednictvím mobilní aplikace můžete ovládat světla třeba z té italské pláže. Stačí každý večer rozsvítit a po nějaké době zhasnout a nikdo nepozná, že se nacházíte stovky až tisíce kilometrů daleko od domova. Jen je dobré ujasnit si časový posun, abyste světla zbytečně nerozsvěceli přes den.

Sada Hra světel obsahuje chytrou krabičku, tři LED žárovky, několik kabelů a podrobný návod, díky kterému zvládnete nejen instalaci, ale i případné problémy. Instalace je snadná a spočívá v zapojení chytré krabičky do sítě a routeru. Žárovky namontujete tam, kde si je přejete mít. Do telefonu si stáhnete mobilní aplikaci a spárujete ji s krabičkou a žárovkami.

Žárovky lze zapínat a vypínat, libovolně měnit barvu či intenzitu osvětlení od 0 do 100 %. Žárovky také můžete ovládat najednou nebo každou zvlášť. Máte-li správně nastavenou síť, žárovky lze ovládat z pohovky i z dovolené v zahraničí. Cena celé sady se pohybuje kolem 4 800 korun.

Domácí alarmy

Ani domácí alarmy už nestojí desítky tisíc korun a jsou stále více dostupné. Kolem částky 5 000 korun se pohybují základní domácí alarmy nabízející pokročilejší ochranu bytu či domu. Instalace nebývá nijak složitá a zvládne ji téměř každý. Podívat se můžeme například na sadu Panasonic Smart Home, která byla na trh uvedená v roce 2016.

Sada obsahuje Hub nutný pro vytvoření bezdrátové sítě, kamera i s nočním režimem, chytrá zásuvka, pohybový senzor, magnetický senzor otevření okna či dveří a návod. K ovládání je potřeba pouze chytrý telefon, případně tablet s operačním systéme Android či iOS, do něhož si stáhnete aplikaci Home Network.

Co všechno toto zařízení umí? Dojde-li ke kontaktu, pohybový senzor či magnetický senzor spustí alarm. Na nastavené telefonní číslo okamžitě přijde varování. Vnitřní kamera dokáže sledovat nejen pohyb, ale také teplotu a hladinu hluku. Při překročení hodnot opět zašle upozornění do mobilní aplikace. Dokonce lze sledovat, co se děje před kameru a hovořit s osobou, která se u vás doma nachází. Mobilní aplikace přitom dokáže nahrávat obraz a fotografie a ukládat je na SD kartu v Hubu.

 

Chytré novinky pro bezpečný domov

Starší aktuality

Archiv aktualit