Chytré květináče - už žádné vadnoucí květiny

Pátek 06. duben 2018 | RSS
Autor: Monika Šaríková

Domácnost bez květin působí neúplným, neútulným až chladným dojmem. Živé květiny každému prostoru vdechnou život. Ne každý ale umí s živými květinami pracovat a pohled na vadnoucí květiny není o nic lepší než na žádné. Skvělými pomocníky jsou chytré květináče, které vás na nedostatky v péči rychle upozorní.

Například tradiční čínské učení Feng Shui říká, že květiny vnáší do domovů přírodní energii a podporují samouzdravovací schopnost lidského organismu.  Domácnost bez květin postrádá život, a neproudí v ní energie tak, jak by správně měla. Květiny však musí být zdravé a opečovávané. Chřadnoucí, vadnoucí či nemocné květiny proudění energie naopak zpomalují a “život” se z domácnosti vytrácí. Správnou péči o květiny podporují stále chytřejší květináče.

Moneaul dbal na správné zalévání

Průkopníkem mezi chytrými květináči byl květináč od značky Moneaul, který se dočkal velkého ohlasu na veletrhu CES v Las Vegas v roce 2013. Dnes už působí trochu zastaralým dojmem, před pěti lety však představoval úžasnou novinku mezi chytrými zařízeními pro domácnost.

Na první pohled nepůsobil nijak neobyčejně, vlastně vypadal úplně jako normální květináč. Květiny jste do něj museli zasadit stejně jako do klasického květináče. Rozdíl spočíval v displeji umístěném na květináči, který poskytoval informace o teplotě a kyselosti půdě a upozorňoval na nutnost zalití. Všechny tyto informace obdržel majitel i na svůj chytrý mobilní telefon.

Click And Grow Smart Garden nepotřebuje slunce

O pět led později je patrný ohromný pokrok. V loňském roce na sebe strhl pozornost květináč Click And Grow Smart Garden připomínající truhlík. O obyčejném truhlíku bychom se však nebavili. Květiny se nesází, nepotřebujete ani klasická semena a sazenice. Od výrobce obdržíte speciální kapsle. Pozor tedy, abyste si z nich nepokoušeli uvařit ranní kávu. Základní balení obsahuje bazalku, na výběr jsou další druhy bylin a zelenina.

Kapsle se zasadí do hlíny, která svým složením odpovídá typu vybrané rostliny a do speciální nádržky se nalije voda. Nyní stačí květináč zapojit do zásuvky a o květiny je perfektně postaráno. Květiny si z nádržky vezmou vodu, kdykoliv potřebují. Vám stačí doplňovat nádržku. Květináč nepotřebuje ani slunce. To totiž nahrazuje držák, ve kterém jsou umístěny LED diody nahrazující sluneční paprsky.

Chytré pěstování nejen pro květinové analfabety

Opravdoví milovníci květin chytré květináče asi nevyužijí, ale obyčejný smrtelník, který nerozezná jednu květinu od druhé, je jistě ocení. Na výběr mají i další chytré květináče. Model Parrot rovněž pečuje o dostatek vláhy podle potřeby každé květiny. Na rozdíl od předchozího květináče si uživatel může zasadit cokoliv chce tradičním způsobem. Poté stačí květinu zadat do databáze v příslušné aplikace a dozví se vše potřebné, jak o květinu pečovat.

Inteligentní květináč MiG 6 připomíná tak trochu lampičku. Ve skutečnosti se jedná o speciální zavlažovací systém, které volně visící kořeny ostřikuje vodní mlhou. Tento způsob má prý zásadní vliv na vzhled i chuť doma vypěstovaných bylinek a zeleniny. Cena ale není nejnižší, jeden květináč pořídíte za téměř 3 000 Kč.

Chytrý tzv. akvaponický Brio je poněkud bizarně vyhlížející “květináč”, který kombinuje chytrou zahradu s akváriem. Zatímco rostliny čistí vodu, ryby zajišťují vláhu a přísun přírodního hnojiva. Tento květináč se o sebe rozhodně dokáže postarat sám a ještě se vám postará o pozornost ze strany vašich přátel a známých.