Chytré bydlení: Spěte sladce nejen o Vánocích

Úterý 26. prosinec 2017 | RSS
Autor: Monika Šaríková

Kvalitu spánku zlepší robotický polštář Somnox

Chytré jsou mobilní telefony, tablety, televize i domácí spotřebič. Chytrý však může být i zdánlivě obyčejný polštář. Například polštář Somnox neboli robot pro dobré spaní byl vymyšlený prostě proto, aby se nám lépe spalo. Stát by měl zhruba 449 dolarů, cože není zanedbatelná částka. Vyplatí se to? Jak takový chytrý polštář vůbec vypadá a funguje?

Ergonomický tvarovaný polštář Somnox je měkký a příjemný, nikde netlačí, nechybí ani nepřebývá a v posteli tak poskytuje maximální pohodlí. To je vše, co jej spojuje s obyčejným byť kvalitním polštářem. Somnox totiž reaguje na pohyby člověka a jeho dech. V průběhu spánku reaguje na neklidné pohyby a vrtění a snaží se jej uklidnit jemným pulzováním.

Jak to dělá? V polštáři je umístěný senzor, který se dokáže napojit na pravidelný rytmus dechu. Jakmile zaznamená signály naznačující špatný spánek, začne jemně pulsovat a vydávat uklidňující zvuky, které vedou ke zpomalení frekvence dýchání, na což reaguje celé tělo. V podstatě to funguje jako uspávání malého dítěte kolébáním a zpíváním.

Robotický polštář byl testován celkem na 85 let. Všichni přitom trpěli různými poruchami spánku. Po experimentu potvrdili, že se jim usíná lépe, spí po celou noc a ráno se cítí vyspalí a odpočatí.

Vývoj polštáře Somnox by měl pokračovat v následujících letech. V roce 2018 plánuje výrobce provést řadu certifikovaných klinických studií, které by měli potvrdit přínos uspávacího polštáře. V budoucnu by měl polštář sbírat data o spánku, vyhodnotit je a s jejich pomocí přispět k lepšímu a zdravějšímu spánku.

Chytré světelné proužky Koogeek - bezpečné putování po nocích

Jistě to znáte také. V noci vás probudí žízeň nebo potřeba odskočit si. Rozespalí tápete ve tmě a nejednou narazíte do míst, která by vás za denního světla nepřekvapila. Rozsvítit velké světla by však znamenalo probudit se a hůře usínat. Zajímavé řešení nabízí chytré LED světelné proužky, které lze ovládat přes wi-fi. Nevěříte?

Konkrétně se jedná o LED osvětlení LS1 Light Strip v podobě proužku od společnosti Koogeek, který má na sobě 60 světelných diod. Je pružný a na zadní straně vybavený přilnavou páskou, která umožňuje připevnění proužku na jakýkoliv povrch.

K nastavení a ovládání budete potřebovat aplikaci Koogeek Home. V mobilním telefonu si můžete nastavit intenzitu jasu nebo barvu světel. Můžete také vytvářet libovolné barevné scény a ovládat i více světelných proužků najednou. Slušná je i výdrž LED proužku. Svítit by měl 25 000 hodin. Pokud byste proužek používal 3 hodiny denně, vydrží vám 22,8 let. Ideální pro noční bloumání i zábavné večírky, co myslíte?

Chytrý budík Circa - budí lépe než mobil

Zdá se, že budík přestává být potřebným zbožím. Nahrazují jej chytré mobilní telefony i chytré hodinky. Co když ale přece jen existuje lepší způsob buzení, které každé ráno učiní příjemnějším? Společnost Circa Labs před měsícem představila svůj nový projekt. Je jím chytrý budík Circa, která má údajně budit lépe než jakýkoliv mobilní telefon.

Jedná se čistě o budík. Nemá v sobě zabudovanou žádnou kameru či mikrofón, ale pouze senzor spánkové aktivity, který umístíte pod matraci. Díky tomu budí dokáže odhanout moment nejvhodnější pro probuzení. Budík má wi-fi i bluetooth a můžete jej propojit například s chytrým osvětlením a topným systém. V momentě probuzení se postupně rozsvítí světla a chcete-li, zvýší se teplota v pokoji.

Mezi další užitečné funkce chytrého budíku patří generátor bílého šumu pohlcující okolní rušivé zvuky, reproduktor umožňující poslech rádia či oblíbené hudby ze Spotify. Oblíbená píseň vás samozřejmě může i probudit. Cena budíku je však 199 eur, což vůbec není málo.