Chytrá domácnost - je opravdu bezpečná?

Středa 30. květen 2018 | RSS
Autor: Monika Šaríková

Chytré produkty nám usnadňují život, přináší méně starostí a více volného času. Život nám ale mohou také zkomplikovat. Věděli jste například, že šikovnější hacker se dokáže nabourat do automatického vysavače a prostřednictvím kamery si bez jakéhokoliv podezření prohlédne celý váš byt?

Veškerá moderní chytrá zařízení, která nám mají ulehčit domácí práce či prostě jen zpříjemnit život, jsou připojená k internetu. Hodně zjednodušeně bychom mohli říci, že i takový robotický vysavač, chytrá pračka nebo chytrý termostat jsou počítače obsahující citlivá data. Dostat se k nim nemusí být pro hackera zásadní problém, pokud mu jeho “práci” navíc usnadníme.

Výrobci zdokonalují bezpečnostní systémy

Nevěříte? Loni v létě se bezpečnostním techniků firmy Check Point podařilo hacknout systém LG SmartThinkQ. Nad domácími spotřebiči získali kontrolu a mohli je z dálky ovládat - vypínat, zhasínat či sledovat živý přenos z kamery vysavače. Společnost LG měla velké štěstí, že nešlo o skutečné zloděje. Díky upozornění mohla vyvinout kvalitnější bezpečnostní systém.

Otázkou bezpečnosti si samozřejmě lámou hlavu již výrobci chytrých produktů a spotřebičů do domácností. Bezpečnostní rizika související s užívání chytrých zařízení by si ale uvědomovat také samotní uživatelé.

Moderní kyberzloději kradou on-line

Pomoci zlodějům může i pouhý vysavač

Málokoho by napadlo, že robotický vysavač může způsobit takový problém. Obzvláště takový, který má vestavěnou kameru. Pokud se hackerovi podaří do vysavače nabourat, získá všechny potřebné informace o tom, jak vypadá váš byt či dům. Získá například půdorys či informace o tom, jak je rozmístěný nábytek, či kde se nachází dveře. A navíc všechno uvidí na vlastní oči.

Citlivé informace ale obsahují také další chytrá zařízení. Například termostat bývá nastaven tak, aby topil v době, kdy jsou členové domácnosti doma. Pokud je zrovna nastavena pouze udržovací teplota, zloději se rychle dovtípí, kdy byt zeje prázdnotou. To samé platí o dalších spotřebičích (např. chytré známky, pohybová čidla), které zlodějům poskytnou celé spektrum informací. Šikovný hacker se dozví, kdy z bytu odešla poslední osoba i konkrétní kód potřebný pro otevření dveří.

Kdo užívá starý dobrý vysavač, je v bezpečí

Když se život stane noční můrou

To však není vše. Kromě toho, že počítačový pirát získá spousty cenných informací o domácnosti a jejích obyvatelích, může spotřebiče dokonce ovládat. A to je teprve noční můra. Představte si, že se u vás doma náhle rozsvítí nebo zhasne, nebo nastaví příliš nízkou či naopak vysokou teplotu.

Pohrát si může s nastavením robotického vysavače, upravením teploty v bojleru, změnit kód alarmu či náhle zvýší hlasitost počítače apod. Jednoduše vaší chytrou domácnost změní tak, abyste s tím nemohli vůbec nic udělat. Co všechno můžete vy jako uživatele udělat pro bezpečnější chytrou domácnost?

Když se světla začnou sami rozsvěcet a zhasínat, nevěští to nic dobrého

Aktualizujte, aktualizujte a záplatujte

V první řadě nakupujte chytré spotřebiče u ověřených prodejců, kteří dbají na vysokou bezpečnost. Mají technická a vývojová oddělení, která neustále pracují na zvyšování bezpečnosti. Objeví-li se tzv. bezpečnostní díra, okamžitě svým zákazníkům nabídnou záplatu v podobě aktualizace systému. Uživatelé by ve svém vlastním zájmu měli pravidelně aktualizovat nejen všechny chytré spotřebiče, ale také aplikace.

„V domácnostech se používá stále více a více chytrých zařízení, a hackeři se proto místo útoků na jednotlivá zařízení zaměřují na aplikace, které spotřebiče ovládají. To poskytuje kyberzločincům ještě více příležitostí, jak zneužít slabiny v softwaru a způsobit v domácnostech škody nebo získat přístup k citlivým datům,“ vysvětluje Oded Vanunu, ředitel výzkumu produktových zranitelností ve společnosti Check Point.

Kvalitní zabezpečení chytré domácnosti jako celku leží ve společných rukách výrobců i jejich uživatelů. Nově se výrobci soustředí i na drobná zařízení, která odsud opomíjeli. Spotřebitelé by zas měli dbát rad, jak přístroj užívat správně, aby bylo jeho používání maximálně bezpečné.