Chystáte se vymalovat byt? Zapomeňte na módní trendy

Čtvrtek 14. duben 2016 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

Rozhlížíte se po svém bytě a říkáte si, že nastal pravý čas vymalovat? Pokud vás současné barvy nudí nebo byste rádi svůj “bílý” byt osvěžili právě barvami, zkuste tentokrát vynechat módní trendy. Nezapomeňte, že trendy se mění skoro tak často, jako si měníte ponožky. Ve vašem bytě a domově byste se však především měli cítit spokojeně, šťastně a uvolněně.

 

A přesně tuto moc mají barvy. Špatně zvolené barvy mohou vyvolávat nespavost, roztěkanost či zvýšenou hyperaktivitu u dětí. Zatímco některé barvy mají “schopnost” uklidňovat, jiné nabuzují a dokonce vyvolávají agresivní chování. Podle zvolené barvy můžeme jednu místnost vnímat jako čistou, jinou jako neuklizenou a rušivou. Zatímco v jednom pokoji se můžeme cítit příjemně, v dalším budeme nervózně sledovat hodiny. Každá barva má totiž různý účinek na naše vnímání.

Co radí odborníci?

Bytoví designeři zásadně odmítají použití velkého množství barev. Úplně nejhorší je varianta, kdy je každá místnost vymalována odlišnou barvu. Celý byt pak připomíná cirkusové šapitó a rozhodně nebudí dojem vkusného a útulného bydlení. Vhodnější jsou dvě základní barvy a případně jejich odstíny. Barevnost lze poté dohnat zajímavými bytovými doplňky.

Obecná pravidla vztahující se k barvám zní: Tmavé a syté barvy nepatří do malých bytů, které opticky ještě více zmenší a navíc vzbuzují pocit stísněnosti. Pokud na barvě trváte, stačí vymalovat jednu stěnu a volit spíš světlejší odstíny. Tmavší barvy si můžete dopřát, pokud máte dostatečně prostorný a hlavně prosluněný byt. Ideální jsou například lofty s velkými prosklenými okny. Teplé barvy nabuzují k činnosti, a proto nejsou vhodné do ložnic na rozdíl od studených barev, které spíše uklidňují.

Bílá není nudná a modrá je opravdu dobrá

Bílá barva bývá považována za nudnou. Je to škoda, protože právě bílá barva (barva čistoty) má moc prosvětlovat místnosti a zvýrazňovat účinky ostatních barev. Vyhnout byste se měli spíše černé barvě, která působí hodně stísněně, negativně až depresivně. Máte-li černou barvu opravdu rádi, volte raději bytové doplňky a dekorace v této barvě.

Ideální barvou do ložnice je světle modrá barva, která uklidňuje. Pozor však na příliš velké množství studených odstínů, aby místnost nepůsobila neosobně a příliš chladně. Podobný účinek má zelená barva s výjimkou temné lahvové barvy. Jelikož dobře působí na soustředěnost, je vhodná zejména do pracoven a dětských pokojů.

Fialová barva je považována za barvu harmonie a proto je ideální do obývacích pokojů, kterým dodává pocit bezpečí a klidu. Pozitivní vliv na člověka má také žlutá barva, která je tradičním symbolem tepla, pohody a klidu. Pozor si však dávejte při výběru mezi studenými a teplými odstíny. Velké množství žluté může rovněž působit rušivě.

Mezi energetické barvy, které povzbuzují k aktivitě, komunikaci a podporují například chuť k jídlu, patří červená a oranžová barva. Proto jsou tyto barvy oblíbené u restauračních podniků. Jsou tedy vhodné do kuchyně, jídelny ale i do hrací části dětských pokojů. V případě příliš aktivních dětí však může vyvolat hyperaktivitu. Negativně může ovlivňovat i psychicky labilní osoby.

Více o barvách a výmalbě bytu si můžete přečíst v našem předchozím článku: JAK VYMALOVAT CELÝ BYT?

Chystáte se vymalovat byt? Zapomeňte na módní trendy

Starší aktuality

Archiv aktualit