Chraňte sebe a své domovy před sluníčkem “inteligentně”

Úterý 26. červenec 2016 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

Léto běží v plném proudu a slunce svítí a pálí od rána do večera. Venku na procházce, na koupališti, v parku i na dětském hřišti je to příjemné. Při delším pobytu či práci z domova však může být příliš mnoho slunečního svitu naopak otravné. Proto své uplatnění v domácnostech nachází různé stínící techniky - venkovní či vnitřní žaluzie, závěsy, rolety i markýzy.

 

Jistě, nejedná se o žádnou světovou novinku. My se však nebudeme zabývat konkrétními možnostmi stínění, ale jejich způsoby ovládání. Už dávno neplatí, že žaluzie je třeba ovládat ručně a tahat za šňůrky. Dnes už na všechno existuje inteligentní způsob ovládání prostřednictvím chytrých mobilních zařízení, které bývá obohaceno o další vychytávky.

 

Například automatické ovládání žaluzií dnes již dokáže reagovat na počasí, denní dobu i roční období. Veškerá stínící technika “pracuje” na základě vytvořeného nastavení i bez osobní přítomnosti uživatelů. Typickým příkladem je příliš horký den v létě. I když nejste doma, žaluzie se samy uzavřou a udrží celý interiér příjemně ochlazený.

Ovládejte všechna okna najednou

Pryč jsou časy, kdy bylo nutné obejít všechna okna jedno po druhé a přizpůsobit si stínění na místě. Díky centrálnímu ovládání je možné ovládat všechna okna, respektive stínění, najednou, po skupinách či po patrech v domě. Do paměti inteligentního systému lze totiž vložit nekonečné množství centrálních funkcí.

 

Můžete tedy zatáhnout žaluzie pouze na jednom okně nebo na všech oknech najednou a to hezky a pohodlně z pohovky v obývacím pokoji nebo od pracovního stolu. Stačí mít po ruce mobilní telefon, tablet či počítač.

Stínění lze nastavit s ohledem na denní dobu i ročního období

Nastavení žaluzií může být zároveň zcela automatické. I to dnešní inteligentní systémy umožňují. To znamená, že lamely žaluzií se budou otevírat, zavírat, přivírat a naklápět s ohledem na aktuální denní dobu a roční období. V létě budou domácnost spíše zastiňovat, naopak během zimních měsíců budou do domácnosti vpouštět více denního světla.

 

Rádi si přispíte, ale slunce vás probouzí příliš brzy? Nastavte si žaluzie tak, aby sledovaly váš denní režim. Pokud tedy déle spíte, žaluzie vás před denním světlem ochrání, a vzbudí vás přesně dle vašeho přání vpuštěním slunečního světla až v požadovaný čas. Večer se zase samy zatáhnou, a dopřejí vám klid, soukromí a svým způsobem i větší pocit bezpečí.

Chytrý systém chrání sám sebe i obyvatele domácnosti

Riziko poničení nejvíce hrozí stínícímu systému, který je umístěný zvenku domu. Silný déšť a vítr by jej mohl poničit. Naštěstí je tu inteligentní systém, který stínění nejen ovládá, ale také chrání. Včas odhalí hrozící nepříznivé počasí a stínící systém se okamžitě zatáhne dovnitř.

 

Stínění hraje významnou roli také v otázce bezpečnosti. V době dovolené lze ochranu před možným vloupáním zvýšit tím, že po celou dobu nepřítomnosti žaluzie automaticky vyjíždí a sjíždí, čímž neustále simulují přítomnost osob. Pokud i přesto do domu či bytu vstoupí cizí osoba, žaluzie se automaticky zvednou a případně se rozsvítí i všechna osvětlení v domě. To je zpravidla dostatečně pádný důvod, aby se zloděj rychle sebral a utekl, než jej “navštíví” i policie.

Chraňte sebe a své domovy před sluníčkem “inteligentně”

Starší aktuality

Archiv aktualit