České Radiokomunikace spustily síť pro internet věcí

Čtvrtek 21. duben 2016 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

Nemáte tušení, o čem je řeč? Sítě pro internet věcí je dlouhodobý projekt Českých Radiokomunikací, jehož hlavním cílem je bezdrátové propojení nejrůznějších předmětů denní potřeby s internetem. Projekt byl testován od jara loňského roku a ke spuštění ostré verze došlo teprve před pár dny 1. dubna.

Jedná se o ojedinělý projekt, který ocení zejména fanoušci a příznivci moderních technologií. Díky síti pro internet věcí budou moci začít svou domácnost a okolí ovládat pomoci svého chytrého mobilního telefonu či tabletu. Téměř jako s kouzelnou hůlkou bude možné snadno ovládat osvětlení, topení či běžné domácí spotřebiče. Momentálně je služba dostupná zhruba pro 25 procent Čechů v Praze a v krajských městech. Síť se bude postupně rozšiřovat i do menších měst a obcí.

 

Internet věcí jsme vyhodnotili jako vysoce perspektivní oblast budoucnosti a již nyní vnímáme velký zájem ze strany komerčních subjektů i samospráv o tuto technologii. Internet věcí vnímáme nejen prostřednictvím vizí a vývoje technologií, ale především jako reálný projekt, jehož první fází je zprovoznění sítě, abychom mohli nabídnout efektivní pokrytí Česka potenciálním zákazníkům,” vyjádřil se k projektu Petr Sichrovský, obchodní ředitel Českých Radiokomunikací.

 

Co je to “internet věcí”?

Jedná se o doslovný překlad anglického výrazu Internet of Things (IoT) znamenající inteligentní systém, v němž jsou veškerá elektronická zařízení v domácnosti propojená online s internetem. Díky tomu je lze snadno ovládat.

 

 

České Radiokomunikace spustily síť pro internet věcí

 

Použitá technologie LoRa slibuje skvělé výsledky

Na vývoji sítě pro internet věcí se podílelo sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, společnost Jablotron, výrobce zabezpečovacích systém a dalších sto vybraných “kutilů”, kteří měli za úkol navrhnout služby a schémata zapojení pro internet věcí.

 

V rámci projektu České Radiokomunikace je využitá patentovaná technologie Long Range, pro kterou se používá zkrátka LoRa. Jedná se o rádiovou technologii určenou k přenosu malého množství informací avšak na velkou vzdálenost na základě principu přenosu rádiových vln pomocí rozprostřeného spektra (pozn. technologii patentovala společnosti Semtech). Technologie LoRa dokáže informace přenášet oběma směry, a proto je vhodná právě pro tento projekt.

 

Podobný projekt pod názvem Sigfox rozjela společnost SimpleCell ve spolupráci s mobilním operátorem T-mobile. Jejich síť momentálně pokrývá 250 měst a více než 3000 obcí. Do konce dubna by signál měli chytit občané ve všech městech s počtem obyvatel nad 20 tisíc.

České Radiokomunikace spustily síť pro internet věcí

Starší aktuality

Archiv aktualit