5 zařízení, které nesmí chybět v chytré domácnosti

Pondělí 25. červen 2018 | RSS
Autor: Monika Šaríková

S pomocí pár chytrých zařízení proměníte svou domácnost v útulný domov, který vás bude doslova poslouchat na slovo. Vybírat můžete nejen od velkých firem, za pozornost stojí také řada menších projektů a crowdfoundingových kampaní. Našli jsme pro vás pět šikovných zařízení, které vám usnadní život každý den.

1. Posviťte si doma s chytrými žárovkami

Jednou ze základních věcí, které nesmí chybět v žádné opravdu inteligentní domácnosti, jsou chytré žárovky. V tomto směru je velkým hitem “osobní bezdrátové osvětlení” Philips Hue od stejnojmenné společnosti. Je pouze na vás, kolik žárovek a dalších prvků si zakoupíte, a jak velký systém si tak doma vytvoříte. Vedle žárovek lze do systému osvětlení zapojit také světelné pásky a jiné světelné zdroje a různé ovládací prvky.

Žárovky lze mezi sebou snadno propojit a ovládat z jednoho zařízení najednou. Vždy si tak vytvoříte to správné prostředí pro každý okamžik. Chytré žárovky Philips Hue umí například nahradit sluneční světlo, přivítat vás doma po příchodu z práce nebo je ovládat pomocí hlasu. Na výběr jsou tři varianty - White, White Ambience a White and Color Ambience. Třetí a nepropracovanější varianta umožňuje zábavnou hru s barvami či synchronizaci světel s hudbou, filmy či hrami.

2. Ovládejte topení online

Zejména během zimních měsíců oceníte inteligentní termostat, který můžete ovládat po internetu. Nastavíte si teplotu tak, jak potřebujete a pouze na dobu, kdy jste doma. Díky tomu spotřebujete daleko méně energie, což se příjemně projeví i na vašich účtech za energie.

Funkce chytrých termostatů jsou neocenitelné. Po příchodu z práce vás přivítá příjemně vytopený byt. Pro každou místnost si můžete nastavit odpovídající teplotu. Například zařízení Nest Learning Thermostat byl ohodnocen jako jeden z nejlepších. Kromě toho, že jej můžete ovládat online, se učí. Na základě vašich zvyků a biorytmu je schopen optimalizovat spotřebu energií.

3. Buďte v bezpečí s inteligentním zámkem

Chytré zámky toho umí opravdu hodně. Většinou se přimontují na původní zámek, a hned poté je můžete ovládat prostřednictvím svého mobilního telefonu. Zdržíte se v dopravní koloně zrovna v momentě, kdy před vašimi dveřmi čeká rodinná návštěva? Nevadí. Prostě jim odemknete na dálku. Přesně to umí zámek August Smart Lock, které podporuje různé systém (např. Apple Homekit, Nets či IFTTT).

Jednou z praktických funkcí tohoto konkrétního zařízení je automatická detekce vašeho mobilu. Nacházíte-li se poblíž dveří, zámek vás okamžitě rozpozná a odemkne. Už žádné odkládání těžkého nákupu na zem a hledání klíčů, které se téměř vždy nachází úplně nejvíc vespod kabelky či tašky. Život je rázem jednodušší.

Jiný chytrý zvonek Smart Wireless WiFi Doorbell má zabudovanou 720p kameru, zvládá živé vysílání s možností nahrávání a samozřejmě dálkové ovládání zámku. Žádné vstávání od stolu či oblíbeného filmu. Na mobilu se podíváte, kdo zrovna touží po vaší přítomností, a stejně rychle odemknete. Nebo ne, pokud se vám nebude chtít.

4. Zbavte se všudypřítomného prachu

Prach je nepřítelem každé domácnosti, zejména ve městech. Hromadí se rychleji, než je stihneme likvidovat a negativně ovlivňuje naše zdraví. Kromě toho se dostává například do počítačových komponentů a snižuje tak jejich životnost. Řešení nabízí “prachovka” Smart Mi Air Purifier od společnosti Xiaomi.

Svou starou prachovku můžete vyhodit do koše, tahle věcička se o prach postará bez vás. Jediné, co musíte udělat, je výběr příjemného místa v pokoji. Pomocí aplikace můžete ve svém mobilu či tabletu sledovat stav ovzduší a znečištění pokoje (teplota, vlhkost, rychlost větráčků a stav prašného filtru). Během horkých letních dnů dokonce příjemně provzdušňuje pokoj.

5. Ovládejte domácnost pomocí jediného přístroje

Tímto přístrojem je chytrý reproduktor Amazan Echo s umělou inteligencí Alexa. Lze jej propojit s ostatními chytrými zařízeními v domácnosti, které tak můžete ovládat hlasem. Jediným slovem si můžete pustit hudbu, zapnout televizi, nastavit budík, vypnout osvětlení, zavolat si nebo odeslat zprávu z mobilního telefonu.

Možností je však mnohem více, stačí vyslovit “Alexa” a zařízení bude ihned připraveno splnit všechna vaše přání nebo odpovědět na vaši otázku. Alexa vám totiž ochotně sdělí, jaké počasí vás čeká nebo jak dopadl váš oblíbený fotbalový klub v posledním zápase.