5 tipů na originální dekorace, které zkrášlí každou zeď

Úterý 10. červenec 2018 | RSS
Autor: Monika Šaríková

Obrazy od slavných malířů si raději užívejte v galeriích. K originální dekoraci stěn u sebe doma miliony rozhodně potřebovat nebudete. Pár dobrých nápadů a šikovné ruce bohatě postačí.

Mezi klasické dekorace stěn patří obrazy, plakáty a fotografie. K oživení se také využívají barevně vymalované stěny či tapety, které mohou mít nejrůznější design. To všechno jsou dobré nápady, které si můžete přizpůsobit dle svých vlastních nápadů, nebo se můžete nechat inspirovat něčím méně tradičním.

Vyměňte velké obrazy za shluky menších obrázků

Menší obrazy uspořádané do větších celků aktuálně patří k oblíbeným trendům, co se týče dekorování stěn v interiérech. Základem je stejný prvek, který může být shodný motiv, tématika či rám (barva, velikost, tvar, dekor, …). Vybrané obrázky by k sobě měly vždy ladit. Počítejte ale s tím, že zavěšení tolika obrázku, si vyžádá nejen pečlivou přípravu, ale i spousty děr do zdí.

Jedná se o poměrně výrazný prvek, a proto je velmi důležité promyslet si, kam jej umístíte. Spousta malých obrázků vedle sebe silně rozptyluje pozornost, a proto tento způsob dekorace není vhodný do místností, které by nás měli uklidňovat. Hodí se do obývacích pokojů, chodeb a předsíní.

Náš tip: Líbí se vám tento nápad, ale své vlastní tvorbě příliš nevěříte? Méně náročnou alternativou jsou tapety s motivem desítek obrázků.

Efektní jsou například černobíle fotografie se tejnou tématikou, v tomto případě vysokých hor. Je pouze na vás, zda se vám líbí pravidelný tvar nebo dáte přednost zdánlivě neorganizovanému shluku

Plakáty se hodí do každého bytu

Nejen obrazy a obrázky lze pověsit na zeď. Originálně působí také plakáty, čím projevíte určitou míru osobní kreativity a originality. Vždyť obrazy má doma téměř každý. Milujete filmy? Vytvořte si doma přehlídku nejoblíbenějších filmů, seriálů, herců a hereček. Hodně oblíbené jsou velké plakáty s motivačními citáty, vtipné hlášky z filmů, životní motta, vyznání lásky atd. Každý den vám připomenou, proč je svět krásné místo.

Trendy jsou zarámované plakáty s retro motivy

Neviditelné poličky pro milovníky knih

Máte doma desítky nebo dokonce stovky knihy a nevíte si rady, kam s nimi? Kromě klasické knihovny můžete sáhnout po “neviditelných” poličkách. Poličky jsou vyrobené z tenkého ocelového plechu, který se přidělá na zeď. První kniha se vsune na držák, které poté není vůbec vidět. Jako kdyby knihy levitovaly na vaší stěně.

3D samolepky a tapety

Zajímavým nápadem jsou 3D samolepky, které skvěle imitují skutečné věci jako výklenky, okna, květiny, knihy, vázy a podobně. Samolepky na zdi nabízí nespočet dekorativních variant (zvířata, rostliny, stromy, …). Patříte-li mezi tvořivé jedince, samolepky si můžete vytvořit sami. Potřebovat budete nápad, barevný papír, nůžky a oboustranou lepící pásku. K sehnání jsou i speciální 3D tapety, které vytváří neskutečný optický klam.

Neskutečné, že?

Reliéfní omítka tvaruje zdi do nečekaných dekorací

Chcete se vyřádit? Vyzkoušejte dekorace pomocí barev a struktury. Nečekejte nic složitého. Dnes si můžete přímo koupit tzv. strukturální barvu, která obsahuje hrubé plnivo jako kamínky, písek, hoblinky a další. Barvu nanesete na zeď válečkem a výsledkem je barevná stěna s vystouplým reliéfem. Místo rázem dostanete úplně odlišnou podobu.

Více práce si užijete se strukturálními a reliéfními omítkami, které se nanáší pomocí špachtle, štětců či hladítka. Efektního 3D efektu lze docílit i se stále oblíbenějšími betonovými stěrkami, které už dávno nemají pouze šedou barvu. Do základu lze vmíchat barevnou příměs a připravit si požadovaný odstín.

Beton použitý v interiéru si získal ohromnou popularitu