5 tipů jak zařídit malou ložnici chytře a nápaditě

Úterý 14. červen 2016 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

Mála ložnice je malá. Žádný trik vaši ložnici o další metry nezvětší. Vhodně vybraným nábytkem však může i malá ložnice působit prostorným a elegantním dojmem a zároveň se nebudete muset bát, že si při každém kroku ukopnete palec o postel, skříň či komodu.

Podle “odborníků” na bydlení by ložnice měla mít nejméně 12 m2, spíše více. Problémem současných moderních bytů je však právě prostor. Na relativně malém prostoru se musí vtěsnat kuchyně, obývací pokoj, ložnice a případně i dětský pokoj. Do ložnice by se přitom měla vejít nejen postel, ale také úložné prostory, do nichž schováte oblečení (nemáte-li extra šatní skříň v předsíni či dokonce samostatnou šatnu), ložní prádlo, apod.

1. Srdcem každé ložnice je postel

Postel je základním kusem nábytku každé ložnice. V ložnici může chybět skříň, komody, postel nikoliv. V případě menších prostorů lze vybírat mezi rozkládacími pohovkami s úložnými prostory, které již dávno nejsou nepohodlné, nebo speciálními sklopnými postelemi, které přes den snadno “ukryjete” do skříně. U místností s vysokými stropy je šikovným řešením postelové patro, které ušetří hned několik metrů čtverečných. Dnes už existují postele i nábytek vyráběný přímo pro malé ložnice, které jsou kombinací pohodlného spaní i užitečných úložných prostorů.

2. Chytré úložné prostory

Zastavět malou ložnici velkými skříněmi a komodami je sice také řešením, avšak výsledek nebude působit příliš elegantně. Z ložnice se stane spíše skladiště, než příjemná zóna odpočinku. Velké skříně v menších místnostech působí příliš robustně. Nemáte-li na výběr zkuste vestavěnou skříň v bílé barvě v kombinaci s velkými zrcadly. Celistvý vzhled a bílá barva nebude působit v malé místnosti rušivě a zrcadla celý prostor optický zvětší.

Vhodnější je také umístit úložné prostory pod postel a případně nad ní v podobě sníženého podhledu s vestavěným úložným prostorem (např. pro ložní prádlo či sezónní oblečení a další věci, které nepotřebujte denně). Elegantní a šikovné jsou také různé okrasné boxy, do nichž nejenže uložíte oblíbené drobnosti, ale vaší ložností dodají šmrnc.

3. Světlé barvy zvětšují, tmavé zmenšují

Tak zní základní pravidlo, které by mělo být při zařizování bytů respektováno. Pro malé byty a jednotlivé místnosti jsou vhodnější světlé barvy, které pokoj opticky zvětší. Neutrální bílá barva je základem, který lze doplnit jinými světlými tóny. Konkrétně pro ložnici jsou vhodné spíše jemné, uklidňující a přírodní tóny. Pohodu a klid navozuje bílá, světle modrá, šedá, zelená, béžová či šedá. Naopak žlutá a červená patří k aktivním až agresivním barvám, které se hodí do jiných místností.

4. Na osvětlení záleží

Více světel je lepší než jedno. Základem by mělo být jedno stropní osvětlení v kombinaci s menšími lampičkami. Nemáte-li prostor pro noční stolky, nevadí. Větší polici, na níž umístíte lampičky a případně i další drobnosti, můžete připevnit přímo nad čelo postele. Nebo můžete použít lampičky, které se dají zavěsit přímo na zeď. Ušetříte tak místo a potřebovat nebudete žádné stojací lampy ani zmiňované noční stolky. Polici lze navíc osvětlit pomocí LED diody stejně jako spodní část postel, což opět opticky celý prostor zvětší.

5. Ložnice by měla zůstat ložnicí

Ložnice by měla být místem, kde trávíte klidné noci. Rozhodně do ní nepatří nic, co souvisí s prací. Zcela nevhodná je kombinace ložnice a pracovny a do ložnice nepatří ani televizor. Nic z toho neprospívá klidné mysli a hlubokému spánku.

5 tipů jak zařídit malou ložnici chytře a nápaditě

Starší aktuality

Archiv aktualit