3 kroky jak proměnit obyčejnou domácnost v inteligentní

Pondělí 23. květen 2016 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

Inteligentní nebo chcete-li chytrá domácnost už dávno nepatří pouze do světa sci-fi filmů. Lidé si chytré systémy, které jim pomáhají jednodušeji a hlavně vzdáleně ovládat domácnost a mít ji tak pod kontrolou, čím dál více oblibují. Za úplný základ jsou považované systémy sloužící k regulaci teploty, <ovládání světel či stínění. Kde začít?

 

Způsobů, jak přentransformovat “hloupou” domácnost v chytře fungující systém, existuje vícero. Rozhodujícími pro výběr jsou nejen požadavky na funkce, ale také finance. Inteligentní domácnost totiž zadarmo opravdu není. Do budoucna však slibuje úspory v mnoha oblastech od spotřeby energií až po větší množství volného času. V každé opravdu chytré domácnosti by však neměli chybět tři základní prvky, kterými jsou chytré stínění, chytré osvětlení a chytré vytápění.

Chytré vytápění zajistí optimální teplotu po celý rok

Pokud vás štve, že musíte neustále hlídat teplotu v bytě, aby se neplýtvalo energiemi, pak je pro vás chytré vytápění to pravé. Teplotní čidla neustále kontrolují teplotu a elektrické hlavice umístěné v každém pokoji se postarají o vytvoření komfortního prostředí. Ví, kdy mají přitopit a jak moc, aby bylo v každé místnosti příjemně. V ložnici vám nikdy nebude příliš velké vedro a v obývacím pokoji zase nebudete mrznout. Chytré systémy v případě vytápění dokáží upozornit i na otevřené okno a zavčasu poslat zprávu na chytrý telefon.

Chytré stínění šetří energie

Chytře ovládané stínění oken není v žádném případě zbytečné. Žaluzie, rolety či markýzy mohou být plně automaticky ovládané a nemusíte k nim běhat osobně a zatahovat je vždy, když slunce prudce svítí. Některá čidla reagují na intenzitu slunečního denního světla, jiná zase hodnotí sílu a rychlost větru. To vše totiž souvisí s udržením komfortní teploty uvnitř domu. Například v případě vyšších teplot a příliš vysoké sluneční intenzity se žaluzie dle potřeby zatáhnou a uchovají příjemnou teplotu a to vše automaticky.

S chytrým osvětlením zapomenete na vypínače

Kolikrát se vám stalo, že jste zapomněli zhasnout v kuchyni, obýváku či v koupelně? To se vám s chytrým osvětlením nemůže stát. Do jednotlivých místností jsou nainstalovány stropní pohybové senzory, která ovládají světla na základě pohybu v místnosti. Při vstupu do pokoje se automaticky rozsvítí a při odchodu zhasnou. Samozřejmě pouze tehdy, pokud to denní nebo noční doba vyžaduje. Senzory totiž dokáží zhodnotit aktuální množství světla v pokoji a podle toho se budˇ světla rozsvítí nebo nikoliv. Mezi další funkce patří postupné stmívání osvětlení a další možnosti nastavení světelných scén.

3 kroky jak proměnit obyčejnou domácnost v inteligentní

Starší aktuality

Archiv aktualit