3+1 tip pro hezčí a útulnější balkon

Pondělí 30. červenec 2018 | RSS
Autor: Monika Šaríková

Mít doma kousek svěží přírody je potěšující zvláště tehdy, bydlíte-li uprostřed betonového města. Máte-li štěstí a k vašemu bytu náleží balkon, můžete si útulné místečko plné zeleně vytvořit právě zde na čerstvém vzdoušku. A nemusí jít pouze o přehlídku pestrých květináčů.

Posadit se na balkonu, dát si kávu a užít si pár minut volna nemusíte pouze na dovolené. Z  balkonu uprostřed města si můžete vytvořit krásné místo, kde si vychutnáte kávu nebo s kamarádkou proberete poslední novinky při sklence dobrého vína. Základem je kombinace útulného sezení a příjemné zeleně.


Balkon jako místo pro příjemné chvilky

1. Více než obyčejné plastové židličky

Mít balkon nebo dokonce terasu je v dnešní době betonových džunglí opravdová výhra, tak ji nepromarněte. Základem je mít, kam si na balkoně sednout a vychutnat si kávu, víno nebo jen tak relaxovat. Vhodné sezení vybírejte podle velikosti balkonu. Někomu postačí dvě malá, leč pohodlná ratanová křesílka se stolkem, jiný si dopřeje prostornější dřevěnou sedačku pro více lidí.

Při výběru nábytku na balkon či terasu myslete i na materiál, který by měl vydržet rozmary letního počasí. V létě jej může potrápit déšť, kroupy i silný vítr. Pro venkovní využití je ideální nábytek z plastu, hliníku, kovu, ratanu nebo dřeva. Nejlevnější bývá plast a hliník, nejdražší kvalitní masivní dřevo. Plastové židličky nemusí být úplně marné nebo dokonce ošklivé. Myslete na polštáře, přehozy a deky, které se postarají o pohodlí i útulný vzhled. Při výběru nábytku na balkon vezměte v úvahu správnou péči a kam jej uložíte během zimy. Při nedostatku prostoru využijete praktický skládací nábytek.

I na miniaturním balkone lze mít útulné sezení

2. O pohodlí se postarají polštářky a polštáře

Už v prvním tipu jsme načali téma polštářů. Ty dokážou z úplně obyčejného sezení udělat velice příjemné a útulné místo. Stačí na křesílka, židličky a sedačky rozmístit pohodlné podsedáky, polštáře a přidat přehozy či deky. Velmi efektně působí kožešiny. Když se v létě ochladí, zahřejí a zpět do bytu vás nevyžene ani chladnější počasí. Je jen na vás, zda zvolíte decentní barvy, nebo necháte balkon rozehrát pestrými barvami.

Nechce se vám pořizovat klasický nábytek? Co takhle Zajímavou volbou jsou už hotové pestrobrevné látkové sedátka a taburety připomínající vzdálenou a exotickou Indii. Seženete je pod označením “meditační polštář”. Jsou stylové a plné veselých barev. Pořídit si jich můžete víc a na balkoně si tak vytvoříte opravdu netradiční sezení.

3. Zeleň jako třešnička na dortu

V žádném případě by na balkoně neměly chybět květiny a zeleň. Hodně záleží na velikosti balkonu. Použít můžete klasické květináče, které postavíte na zem nebo zavěsíte na zábradlí. Existují ale i originálnější řešení zejména pro menší balkony. Květiny v květináčích můžete prostě zavěsit na volnou stěnu. Použít můžete různé závěsné systémy. Zajímavě působí žebřík zavěšený na stěnu, který nahradí obyčejné poličky. Žebřík ale prostě můžete o stěnu jenom opřít a hned získáte úžasný prostor pro spousty zeleně.

Je-li pro vás výsledný efekt opravdu důležitý, pozornost věnujte i výběru květináčů. Ty obyčejné plastové nahraďte klasikou v podobě hliněných a keramických květináčů. Ty mohou mít spousty podob. Použít ale můžete i nádoby, které nejsou primárně určené pro květiny. Originálně působí dřevěné bedýnky, kbelíky či košíky plné květin. Levnější alternativou jsou látkové kapsáře na květiny.

Zeleň a květiny by na balkoně chybět neměly

TIP NA ZÁVĚR: Při večerním posezení nezapomeňte na romantické osvětlení. Klasiku představují velké svíčky a lucerny, ale nebojte se použít i vánoční světýlka.