Zaslání vzorníku potahů

10 tipů na spokojený život bez odpadů a plastů

Úterý 06. srpen 2019 | RSS
Autor: Monika Šaríková

Bydlení není pouze o výběru nového nábytku a zařízení, bydlení má také svou vlastní “odvrácenou” stranu. Jsou jimi odpady, které denně produkujeme, a plasty, které denně používáme. Chceme-li naší planetu zachovat krásnou i pro další generace, měli bychom přemýšlet nad tím, jak tyto dva problémy vyřešit. 

 

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik všelijakého odpadu vyprodukuje pouze vaše domácnost? Jak často vynášíte odpadkový koš? Třídíte odpad? Kolik z toho je směsného odpadu a kolik plastu, papíru a skla? Máte představu, kolik igelitových sáčků si přinesete z každého nákupu, a kolik jich rovnou vyhodíte do koše? Objednáváte si často jídlo domu v plastových obalech?

 

O tom, že přemíra plastového a jiného odpadu planetě škodí, není třeba diskutovat, a je pouze na každém z nás, zda s tím něco uděláme. Řešení existují, jediné, co nám brání je aplilkovat a zachránit planetu, je lidská pohodlnost a lenost. Překonejte ji společně s námi!

1. Třiďte odpad

Třídění odpadu má smysl. Velké množství odpadu lze totiž recyklovat a opakovaně používat. Pokud vám doma překáží spousta tašek s různým odpadem, pořiďte si speciální odpadkový koš na tříděný odpad

 

2. Recyklujte doma

Papírové tašky z nákupu použijte například na tříděný odpad. Skleněné lahve a jiné obaly hned nevyhazujte do koše a použijte je například na koření, sypké a jiné potraviny. Spoustu nápadů, jak využít prázdné obaly, najdete na různých webových stránkách (např. Dyi, Reuse, Upcycling).

3. Nahraďte igeliťáky látkovým sáčky a taškami 

Opravdu si musíte z každého nákupu přinést 10 igelitových sáčků a 2 velké igelitky? Ani opakované používání igeliťáků není ideální. Mnohem lepší je si na nákupy pořídit látkové sáčky a tašky. Jsou nejen pěkné, ale dají se snadno udržovat a používat donekonečna. Jejich použití je ale mnohem rozmanitější.

 

Na Ekosáčky.cz najdete rozmanitou nabídku látkových sáčků a tašek, které pro vás šijí maminky na mateřské.

4. Omezte plast

Chodíte si každý den pro kávu sebou? Když si objednáte studené pití, automaticky sáhnete po brčku? Objednáváte si často jídlo do práce nebo domů v plastových obalech? Pokud si kávu koupíte jednou za měsíc, není nutné to řešit. Pokud si však kupujete kávu každý den, pořiďte si vlastní hrnek. Většina kaváren už dnes nemá problém uvařit vám kávu do vlastního hrnku. 

 

To samé platí také pro obaly na jídlo, doneste si jednoduše své vlastní. Na svačiny používejte speciální látkové sáčky nebo voskované ubrousky, které lze jednoduše otřít a používat opakovaně. A co to brčko? Opravdu ho potřebujete?

5. Nakupujte v bezobalových obchodech

Zejména ve městech se objevuje stále více obchodů, které nabízí celou řadu potravin a drogerie do vlastních obalů. Samy si přinesete své obaly a v bezobalovém obchodě vám odváží mouku, rýži, těstoviny, luštěniny, semínky, ale také jar na nádobí, gel na praní, šampón apod. Výrobky a produkty jsou zde vysoce kvalitní, přírodní a bio bez nechtěných chemických látek. Nemluvě o tom, že při plánovaném nákupu ušetříte.

6. Méně odpadu v koupelně i v kuchyně

Používejte tuhá mýdla a šampóny. Vydrží déle a navíc jsou balené v papírových obalech. Nepoužívejte jednorázová plastová holítka, radši si pořiďte taková, která lze používat opakovaně. Pro ženy jsou určené biologicky odbouratelné vložky či menstruační kalíšek. Jar na nádobí nakupujte v bezobalovém obchodu a do myčky už lze kupovat tablety v papírových obalech.

7. Nekupujte balenou vodu

Česká voda z kohoutku je vysoce kvalitní. Kupovat balenou vodu nemá praktický žádný smysl. Trváte-li na bublinkách, pořiďte si domu soda stream a připravujte si ji doma sami. Počáteční investice se brzy vrátí a kromě peněz šetříte i životní prostředí. Nemluvě o tom, že si připravíte nápoj přesně dle své chuti a nemusíte se tahat s těžkými lahvemi. To platí i na cesty a výlety, nápoj si připravte už doma do vlastní lahve. 

 

Domácí ochucenou bublinkovou limonádu si snadno vyrobíte doma sami.

8. Efektivně zpracovávejte zbytky jídel

Starší chléb a pečivo se hodí na domácí strouhanku. Nespotřebujete-li všechno maso či zeleninu, zmrazte ji nebo uvařte domácí vývar. Možností, jak omezit vyhazování jídla je celá řada.

9. Vyrobte si čistící prostředky doma

Opravdu je nutné mít doma několik čistících prostředků? Univerzální ekologický čistič na všechno lze jednoduše vyrobit z jedlé sody a octa. Poradí si se špínou na WC a v koupelně a neodolá mu i ani mastnota v kuchyni.

10. Pořiďte si čtečku

Chceme-li být opravdu důslední, měly bychom myslet také na papír, který je vyrobený ze dřeva. Dokážete si představit kolik stromů padne za oběť papíru, který je použitý na knihy a časopisy? Pořiďte si elektronickou čtečku, která má celou řadu výhod. Pro svou planetu Zemi jistě oželíte “vůni obracených stránek”. Navíc se vám "dovnitř" vejde celá knihovna.

 

Se čtečkou šetříte papír, místo i peníze ;)