Bezpečný domov nejen pro děti

Thursday 17. December 2015 |
Autor: Renata Šindelářová

Zdravý domov je bezpečný domov. Je to místo, které nás má chránit, kde se máme cítit dobře a bezpečně. Bohužel přesto statistika ukazuje na to, že úrazy v domácnosti jsou velice častou záležitostí. V případě menších dětí pak dokonce často vedou až ke smrti. Mnoha úrazům přitom lze předcházet jednoduchými opatřeními. Důraz přitom klademe na ochranu před největšími hrozbami, jakými jsou schody, zásuvky, koberečky a v případě malých dětí také rohy, šuplíky s nebezpečnými předměty a okna.

Schody

Schody nejsou nebezpečné pouze pro děti, které po nich dosud neumí chodit a schodiště je třeba kvůli nim zajistit závorou a bytelným zábradlím bez velkých mezer. Schody se bohužel mohou stát zdrojem neštěstí i pro zdravého dospělého člověka. Stačí jen trocha nepozornosti, spěch, větší příkrost schodů (od 35 stupňů více), chybějící zábradlí nebo jen použití nového přípravku na mytí v kombinaci s chůzí v ponožkách. Pokud tedy teprve o svých budoucích schodech přemýšlíte, rozmyslete si dobře, jaký sklon budou mít a jaký materiál na ně použijete, upřednostněne bezepčnost před vizuálním vjemem. Pokud již schody máte, pořiďte na ně protiskluzové lišty, zabezpečte je pevným zábradlím a pokaždé když si kupujete nový mycí prostředek, vždy jej nejprve vyzkoušejte na kraji jednoho schodu, než je s ním umyjete všechny. Některé mycí prostředky vytváří po umytí ochrannou vrstvu, která způsobí vyšší klouzavost.

Zásuvky

Kvůli dětem rozhodně opatřete všechny zásuvky bezpečnostními krytkami, které znemožní zvědavcům otevřenou manipulaci se zásuvkou. Kvůli sobě se rozhodně vyvarujte tolik lákajících a velmi praktických zásuvek v koupelně, které jsou na dosah umyvadlu či dokonce vaně. Pokud takovou zásuvku používáte, rozhodně nikdy nenechávejte svůj přístroj (holicí strojek, fén) neustále v zásuvce. Je to sice velmi praktické, ovšem ve skutečnosti stačí jen neobvyklá souhra náhod, aby se to stalo velmi nebezpečným. Podobně pokud nejste majiteli myčky a umýváte nádobí ve dřezu, zkontrolujte vzdálenost všech přístrojů permanentně zapojených do zásuvek.

Koberečky

Nově pořízené koberečky a podložky obvykle mají protiskluzovou ochranu, ta se však časem ošoupe či sepere. V tom okamžiku se podložka či kobereček stává nebezpečným a může způsobit velmi závážný úraz. Jak tomu zabránit? Do koupelen rozhodně vůbec nepořizovat podložky, které nejsou protiskluzové. Pokud již podložku či kobereček máte, vyzkoušejte jednou nohou, jak pevně při došlápnutí drží. Pokud se necítíte jistě, zabezpečte podložku tak, že minimálně jednu její část zatížíte nábytkem. Dalším řešením je dokoupení protiskluzové podložky (ve tvaru mřížky), kterou můžete pod koberec umístit volně, ale jistější je ji připevnit ke koberečku pevným stehem.

Rohy, šuplíky, okna

Jestliže máte nebo se ve vaší domácnosti často zdržují malé děti, určitě si pořiďte bezpečnostní ochrany na ostré rohy, pojistky proti otevření oken či šuplíků a bezpečnostní zámky na skříně. Někdy se takové pojistky hodí i kvůli šikovným domácím mazlíčkům, před kterými je třeba ukrývat především jedovaté látky nebo také vlastní jídlo.