Antialergenní byt začíná u podlahy

Monday 19. October 2015 |
Autor: Renata Šindelářová

Pokud se chceme zbavit škodlivin a alergenů ve svém bytě, začínáme často u podlahy. Donedávna lékaři doporučovali zbavit se koberců a záclon, protože v obojím se shromažďuje prach a tedy roztoči. Dnes už se ví, že roztoči nejsou tím jediným problémem domácností.

Začněme u podlahy

Silnou alergickou reakci vyvolávají třeba i lepidla používaná při umísťování parket a dalších krytin. Nekvalitní lepidlo či nátěr může způsobit na vašem zdraví větší škodu než roztoči v samotném koberci. Proto je důležité znát dráždivé a zdraví škodlivé látky a před nákupem se seznámit se složením výrobku. Rozhodně nepoužívejte lepidla obsahující PCB nebo PAU – v moderních lepidlech by být obsaženy neměly, ale zkontrolujte etiketu. Dále pak koberec nepřilepujte po celé jeho šířce, ale jen na exponovaných místech, kde je to nezbytně nutné. Také některé dřevěné podlahy mohou být ošetřeny nátěrem obsahujícím formaldehyd, což bývá problém hlavně při následném poškození nátěru, neboť právě tehdy začíná formaldehyd zamořovat ovzduší. Ještě mnohem horší jsou však staré lepené podlahy ze 70. let minulého století, které jsou lepené černouhelným dehtem, ten obsahuje nebezpečné karcinogenní uhlovodíky. Pokud pořizujete podlahu novou, tak nejbezpečnější z tohoto pohledu jsou podlahy šroubované. Zde žádné nebezepčné lepidlo nehrozí.

Vymalujeme si bez alergie

Kromě plísní, kterým je dobré předcházet a v případě nouze je třeba se jich zbavit pomocí sanační firmy, může být problémem též samotná malba. Nejčastěji však jen při samotném nanášení. Nátěrové barvy na zdi totiž obsahují nepatrné množství chemických rozpouštědel (mj. formaldehyd), který se nejvíce uvolňuje právě při malování. Proto je tak důležité při a po malování hodně větrat a ideálně se dokonce i na pár dní z pokoje vystěhovat. Zároveň to znamená, že zbytky barev nemáte skladovat doma. Alergické reakce na malbu nohou ale způsobit i další látky v barvě, nejčastěji konzervační prostředky (např. izotiazolinon), kterým se v případě neurčených potíží raději vyhněte: lze koupit i barvy bez těchto přísad.

Typickým problémem dneška je také náhlé zčernání zdí neboli fogging. Tento jev se často objevuje v zimě v novostavbách, kdy během několika hodin náhle zčernají rohy místností či celé zdi. Zčernání způsobuje plíseň, která roste v prostředí, kde se málo větrá a nachází se zde: jemný prach, mastné kyseliny a především změkčovadla. Nejvíce změkčovadel najdete přitom v běžných součástech staveb, v laminátových nebo PVC podlahách, panelech, latexových nátěrech, tapetách z vinylové pěny. Podpořit růst plísně může také cigaretový kouř a časté používání svíček. A jak se plísně zbavit? Bohužel nemůžete udělat nic jiného, než staré tapety strhnout, příp. znovu vymalovat. A dále pak dodržovat zásady pravidelného větrání a zároveň vytápění ve všech místnostech domu či bytu. Vlhkost vzduchu by se měla držet mezi 40 až 60 procenty.

Pozor na nábytek

Také v některém nábytku se mohou vyskytovat alergeny a zdraví škodlivé látky. Dráždit alergika např. mohou aromatické terpeny nacházející se ve dřevě z jehličnanů – stačí vyměnit nábytek z jiného dřeva. Zdraví škodlivé mohou být rozpouštědla použitá v lacích a nátěrech nábytku, zvláště v tom starším, protože dnešní výrobci se většinou již snaží nebezpečných látek vyvarovat. Pokud si nábytek natíráte či opravujete slepením sami, platí to samé co u podlah, vyvarujte se formaldehydu a lepidel obsahujících PCB a PAU.