8 tipů, jak se zbavit plevele bez chemie

Monday 10. July 2023 |
Autor: Monika Šaríková

Práce na zahradě zoceluje tělo i nervy. To druhé platí pro plevel, který roste rychle a tam, kde ho nechcete. Plevelu se daří všude, na záhonech i mezi dlažebními kostkami na cestičkách. Plevel můžete vytrhávat, jak chcete, ale vždy se objeví. Pro ty, co neradi používají chemické přípravky proti plevelu, máme 8 přírodních způsob, jak se plevel zbavit rychle a levně.

1. Ručně

Ruční odstraňování plevele je sice pracné, ale stále nejúčinnější a nejšetrnější. Zahradou procházejte pravidelně a plevel ze záhonů a dalších míst vytrhávejte hned, jakmile začne růst. Zabráníte tím jeho rychlému šíření a rozrůstání. Časově je to nakonec méně náročné, než když se pustíte do trhání plevele jednou za delší čas. Plevel se v mezičase rozroste po celé zahradě. 

2. Mechanicky

K likvidování nežádoucího plevele můžete použít zahradní nářadí, například nůžky na trávu. Je to pracnější, ale efektivní zejména v případě menších ploch či konkrétních rostlin.

3. Mulčováním

Při potlačování šíření plevele zahradou je účinnou metodou mulčování. Půdu na záhonech pokryjte vrstvou organického mulče. Používá se nejčastěji drcená kůra, třísky nebo sláma. Pleveli totiž uberete sluneční svit a prostor, který nutně potřebuje ke svému růstu a šíření. 

4. Přelitím vroucí vodou

Převařte vodu v rychlovarné konvici a vylijte ji přesně na místo, kde chcete zničit plevel nebo trávu. Dávejte přitom velký pozor, abyste vroucí vodou polili jen místo s plevelem a nezničili zároveň i květiny. Po několika minutách půjde plevel pryč velmi dobře včetně kořene a trávy a zbude jen čistá zem. 

5. Posolením

V případě větší zarostlé plochy, případně plevele rostoucího ve spárách chodníkčů, jej stačí posypat solí. Plevel totiž uschne. Solení se však nedoporučuje používat přímo na záhony a u okrasných kytek. Sůl by mohla poničit i rostliny.. 

6. Horkou vodou se solí

Sůl v poměru 1:2 můžete nasypat do vroucí vody, promíchat a s pomocí postřikovače stříkat na plevel. Někdo tvrdí, že při pravidelnější a častější aplikaci se plevel už nevrátí.  

7. Zahradní fólií

Z místa nejprve odstraňte veškerý plevel, a až poté na něj položte zahradní fólii či speciální protipleveleovou textilii. Zabráníte prostupu světla a přístupu živin, které plevel pro růst potřebuje.

8. Vypalováním

Pořiďte si zahradní hořák a rostoucí plevel velmi opatrně vypalujte. Tato metoda je poměrně riskantní a vyžaduje velkou dávku opatrnosti a také pečlivosti, abyste nezničili okolní rostliny nebo dokonce nedošlo k požáru