8 šikovných tipů na úložné prostory nejen v malém bytě

Tuesday 09. April 2019 |
Autor: Monika Šaríková

Vecpat kuchyni, obývací pokoj, ložnici a často i pracovnu do jedné místnosti je pořádný oříšek. Ale i v malém bytě se dá žít s pocitem příjemného prostoru kolem sebe. Stačí důmyslně vyřešit úložné prostory, přesněji řečeno jejich nedostatek.

 

Stále více lidí bydlí v malé garsonce či 1+1. Ve velkých městech je rovněž trendy spolubydlení, kdy ve větším bytě bydlí víc lidí, přičemž každý má pro sebe jeden pokoj. To však neznamená, že chtějí bydlet jako na kolejích, kde jim stačila postel, skříň a stůl. Poradíme vám, jak si v malém bytě vytvořit příjemné bydlení bez věčného boje o kousek místa.

1. Nezmenšujte, ale otvírejte prostor

V touze po soukromí a oddělení lidé používají k rozdělení místnosti různé příčky či skříně. Ty však vedou k zvýšení pocitu stísněnosti a zároveň ubírají na světle. Do malých bytů a prostorů jsou mnohem vhodnější vzdušné textilní či skleněné příčky, které se dají v případě potřeby jednoduše zatáhnout a vytvořit si tak příjemné soukromí například na spánek či práci.

2. Využijte vysoké stropy

Jste-li obyvatelem malého bytu s vysokým stropem, máte ohromnou výhodu. Vyžeňte nábytek do výšky. Chytré a kreativní řešení nabízí vestavěná patra na spaní, kde si lze s opravdu vyhrát. Vestavěné patro nemusí sloužit pouze jako postel, ale i jako úložný prostor či pracovna. Masivní schodiště se zábradlím může nahradit kov, sklo, apod. Zajímavě bude působí zábradlí z provazů, sítí či kovových kroužků. Důležité je vyhnout se všemu, co ubírá prostoru. Pod patro lze umístit obývací část či pracovní kout.

3. Pořiďte si vyšší postel s úložnými prostory

Nejsou-li stropy vysoké tak, aby bylo možné do místnosti pohodlně umístit vestavěné patro, nabízí se možnost vyšších postelí určených pro malé prostory, které mají v sobě zabudované úložné prostory.

4. Klasické dveře nahraďte posuvnými

Velkým problémem v malých bytech jsou dveře. Při zařizování bytu vždy musíte myslet na místo tak, aby šly bez problému otevřít. Lepší volbou jsou posuvné či shrnovací dveře, které šetří prostor. Někdy lze problém vyřešit jednoduše tak, že nechat prostor bez dveří volně průchozí nebo si vypomůžete textilem.

5. Kuchyň - méně příček a skříňky až do prostoru

Některé malé byty mají kuchyň součástí pokoje, jiné mají samostatnou mini místnost. Vždy je důležité myslet na dostatek pracovní plochy na přípravu jídla a vaření, úložné prostory je třeba řešit do výšky. Malé lidí tím zrovna nepotěšíme. Do skříněk pod stropem proto ukládejte věci, které nepoužíváte denně. Stolek vybírejte pro dvě osoby. Ideální je sklápěcí verze a praktické skládací židle, které v případě potřeby jednoduše dát stranou.

6. Pořiďte si úložnou stěnu

Využívejte vysoké stropy, kouty, výklenky, prostor pod schody či oknem, do kterých lze umístit police či skříňky. Na chodbě lze snížit strop a vytvořit si tak úložný prostor například na sezónní věci. Velmi zajímavá řešení nabízí úložné stěny na stěnu a stropy, které zaberou méně místa, ale nabídnou spoustu potřebného úložného prostoru. Základním pravidlem je zaplnit skříní jednu stěnu od podlahy až po strop. Více skříň na různých místech má opačný efekt. Prostor opticky zvětší světlé dveře a zrcadla.

7. Krabice, šuplíky a boxy

Do krabic se toho vejde spousta. Je to lepší, než se snažit poskládat věci na sebe. Do krabic různých velikostí se perfektně uschovají všechny sezónní věci a vše, co se používá jen občas či výjimečně. Navíc se dají koupit i krabice a boxy, které vypadají stylově a v interiéru se budou krásně vyjímat. Nabízí se také možnost zavěsit textilní kapsy na dveře či do předsíně. Do komor se hodí jednoduché regály, které pojmou neuvěřitelné množství různorodých věcí.

8. Barvy a optické efekty pomohou

Zásadní roli v malém bytě hrají zvolené barvy. Neutrální a světlé tóny mají zvětšující a prosvětlující účinek. Tmavé barvy naopak zmenšují. Na zdi je ideální bílá barva umožňující lepší využití přirozeného denního světla. Prostor také zvětšují zrcadla. Z materiálů jsou ideální vzdušné materiály jako kovové konstrukce, sklo a lehké a průsvitné textilie. Dřevu se vyhýbat nemusíte, důležité je volit správný styl i barevný odstín dřeva. Umístit do garsoniery mohutný starožitný nábytek není úplně ideální. Lepší je jednoduchý dřevěný nábytek ve světlém dekoru (např. borovice, bříza).