6 nejčastějších mýtů o chytré domácnosti

Wednesday 18. October 2017 |
Autor: Monika Šaríková

1. Inteligentní domácnost vyjde na statisíce korun

Asi nejznámějším mýtem je vysoká cena za zařízení, vybavení a řešení určená pro chytré bydlení. Ano, zpočátku byla chytrá zařízení drahá už jenom proto, že se jednalo o velkou novinku. Dnes je ale chytrá domácnost poměrně běžnou záležitostí. Poptávka narůstá a neustále vznikají společnosti, které se vývojem chytrého vybavení zabývají. Díky tomu jsou na trhu cenově stále dostupnější řešení pro chytré domácnosti, které si může dovolit  každý. Chytrý domov už dávno nestojí statisíce, ale desetitisíce korun. Pokud si spočítáte veškeré vybavení, spotřebiče a další techniku (např. žaluzie, topný systém a další), zjistíte, že pořízení chytrého centrálního řídícího systému vyjde stejně draze nebo dokonce levněji.

2. Chytrá domácnost je zbytečnost

Často se můžeme setkat s názorem, že chytrý dům je naprosto zbytečná věc. Pokud jsme se bez chytré domácnosti obešli dodnes, zvládneme to jistě i v budoucnosti. Inteligentní dům ovládaný z jednoho místa či zařízení je často vnímán jako sci-fi, o kterém se hezky čte, ale v reálném životě je naprosto zbytečné. Je to velká škoda, protože inteligentní systém výrazně zvyšuje komfort bydlení, nabízí přehled nad spotřebou energií, šetří lidem čas a zároveň se stará o jejich bezpečnost.

S chytrým řešením budete mít lepší kontrolu nad spotřebou energií

3. Čím více chytré zařízení, tím spíše hrozí riziko poruchy

Hodně lidí se inteligentní domácnosti bojí z důvodu jejího selhání. Chytrá domácnost bývá řízená z jednoho místa, a pokud by došlo k poruše, veškeré systémy by byly zcela nefunkční. Během jednoho okamžiku by přestalo fungovat topení, světla apod. To je velký omyl. Většina centrálních jednotek chytrých domů  má vlastní operační systém optimalizovaný pro domácnosti, u něhož je chybovost nežádoucí. Ve srovnání chytré domácnosti a automobilu je možnost výskytu chyby daleko nižší.

S tím souvisí i otázka ovládání. Mobilní telefony, tablety či přístup přes internet jsou brány pouze jako doplňková služba. Domácnost i nadále bude ovládatelná běžnými tlačítky, ale díky centrálnímu systému je jejich počet zredukován na minimum. Ovládání prostřednictvím mobilních zařízení oceníte, když se zapomenete klíče, nebo se vám nechce vstávat z gauče.

Ovládání chytré domácnosti pomocí mobilních zařízení si oblíbíte

4. Chytrý dům není bezpečný

Velké množství lidí se také obává bezpečnostních rizik souvisejících s neustálým připojením na internet. Nejčastěji se bojí možného úniku a zneužití osobních údajů. Zabezpečení chytré domácnosti však vychází primárně ze zabezpečení domácí sítě. Centrální řídící systém je vybavený vysoce kvalitními obrannými mechanismy, které úniku dat nebo případnému útoku brání.

5. Inteligentní systémy nejsou vhodné do starších domů

Nejsnáze se systémy instalují do novostaveb nebo v rámci kompletní rekonstrukce bytu či domu. To však neznamená, že neexistují žádná chytrá řešení pro případy, kdy nechcete sekat do zdí a natahovat nové kabely. Existují například bezdrátová řešení s jednoduchou a nenáročnou instalací. Například společnost Loxon nabízí produkt EnOcean sdružující více než 50 výrobců z celého světa se stejnými možnosti a funkcemi.

6. Chytré technologie nejsou příliš rozšířené

V České republice nejsou inteligentní systémy v domácnosti příliš časté. To však neznamená, že v blízké budoucnosti nepůjde běžný stav. Domácí automatizace se neustále vyvíjí a za pár let bude samozřejmostí stejně jako airbag, ESP či ABS v moderních automobilech.