5 tipů pro zdravější bydlení

Tuesday 19. December 2017 |
Autor: Monika Šaríková

Vánoce se blíží a my přemýšlíme nad tím, jak a čím udělat našim blízkým radost. Co takhle potěšit a posílit naše zdraví? Pozor bychom si měli dávat na to, aby naše domácnost nebyla více chemická než přírodní. Škodlivé látky uvolňují textilie, čistící prostředky, cigaretový kouř, plastové výrobky, nábytek z dřevotřísky a překližky apod. Co s tím?

Máme pro vás 10 skvělých tipů, jak ze své domácnosti vytvořit ještě lepší místo pro spokojené a zdravé bydlení!

1. Příliš mnoho textilií škodí

Koberce a koberečky, ubrusy a prostírání, ubrousky pod televizí i přes televizi, všude samé dečky, záclony a závěsy mohou působit útulný dojmem, ale příliš zdravé nejsou. V textiliích se daří nejrůznějším roztočům, alergenům a ukládá se v nich prach. Zkuste jejich množství zredukovat a nahradit je hygieničtějšími omyvatelnými materiály.

2. Přírodní materiály jsou lepší

Dokážete si představit, kolik věcí máte doma z umělých materiálů obsahujících velké množství chemie? V dnešní době se tomu nelze úplně vyhnout, máme však možnosti, jak je omezit. Ideální volbou je vybavení z přírodních materiálů ošetřených správnými přípravky jako je nábytek ze dřeva, přírodní linoleum namísto klasického PVC apod.

Volte kytičku! Ekologicky šetrné výrobky musí splňovat požadavky na ekologičnost, kvalitu a prochází přísnými testy. V České republice je garantuje ministerstvo životního prostředí a je používán název “Ekologicky šetrný výrobek”. V zemích EU je poznáte podle symbolu květiny (The Flower).

Nejlepší a nejzdravější jsou přírodní materiály

3. Zdravý a čistý vzduch

Zdaleka ne každý můžeme a chceme bydlet uprostřed neporušené přírody. Zejména bydlení ve městě je spojeno se znečištěným ovzduším, se kterým se doma musíme poprat po svém. Základem zdravého dýchání je pravidelné a časté větrání.

Bydlíte-li v blízkosti rušné silnice, je vhodnější kvalitní čistička vzduchu, která v místnosti přefiltrovává vzduch ze špatného na čistý a odstraňuje také škodliviny z tabákového kouře. Lepší a hlavně zdravější je doma nekouřit vůbec. S “nelibými” vůněmi v kuchyni si zase poradí dobrá digestoř.

4. Čerstvé květiny jsou nejen na ozdobu

Rostliny v domácnosti působí nejen svěžím a útulným dojmem, ale také čistí vzduch a pozitivní vliv mají i na naši psychickou pohodu. Bohatá “zelená dekorace” by proto neměla chybět v žádné domácnosti. Některé květiny jsou schopné ze vzduchu absorbobovat a odstranit až 90 % jedovatých toxinů (např. formaldehyd, xylen, benze a další) a učinit tak okolní prostředí zdravějším. Mezi osvědčené “čistící” rostliny patří například gerbera, ledviník, chryzantéma, břečťan, datlová palma či různé druhy fíkusů.

Gerbera nejen krásně vypadá, ale také vaši domácnost zbaví toxinů

5. Používejte méně chemie

Výše uvedené rady nám nepomohou, pokud se sami nezačneme chovat jinak a lépe. I sami totiž můžeme být zdrojem škodlivých a jedovatých látek. Nejhůře činíme, pokud doma kouříme. Zde nepomůže ani časté větraní. Cigaretový kouř se drží v textiliích, na zdech a předmětech a samozřejmě ve vzduchu. Pokud kouříte, choďte ven na balkon, na zahradu nebo před dům.

Jak už jsme uvedli na začátku, hodně chemie uvolňují čistící prostředky, které používáme při běžném úklidu. To samé ale platí také pro různé osvěžovače vzduchu a vonné svíčky. Pokud už je musíte používat pro svěží vůni (např. na toaletě), vybírejte pečlivě. Volte přírodní osvěžovače a svíčky bez obsahu chemických látek. Opatrní buďte také při výběru potřeb a barev na malování, lakování apod.